Recenze Sig Sauer P230

Koupit ?
Je to malá, hezky udělaná pistolka za nějaké tři stovky. Pokud jste se už dostali do fáze, kdy si nějakou takovou koupíte prostě pro radost, není moc co řešit. Zmínil bych, že v téhle podkategorii je na výběr ještě Walter PPK a nějaké tři varianty Coltu 25.

Nabíjení
Takže, zásobník má kapacitu 20 kulí, náhradní stojí na u dona Šulíniho zhruba stovku. Nějak nepočítám s tím, že by tohle plcátko někdo používal natolik, aby potřeboval rezervu. Udělanej je ale pěkně, dokonce s kovovým spodkem.
Natahování je snadné, krátké, a zvládnete natahovat i střílet jednou rukou jako nic, což druhou ruku nechává volnou pro štít,vrh pyrotechniky, lahvové pivo či druhého SigSauera.

Zpracování
Na cenu zbraně velice pěkné. Pár kovových částí, jako například pojistka zbraně a zásobníku, spoušť… a to už je u manuálu koneckonců nadprůměr. Hezky zpracované střenky, krásně se drží, váha je velice příjemná… Vnitřosti až na hlaveň a pružinu z průhledného plastu. Závěr má fajn matný povrch, ražení je aspoň na levé straně negativní a jde krásně vybarvit. Napravo ovšem ošklivě vystupuje nápis „Energy o,2 J MAX“ nebo tak nějak. Popravdě, nepamatuju se, téměř ihned jsem ho zbrousil.

Rozborka
Zřejmě neproveditelná. Marně jsme si nad tím tři lámali hlavu, ale dovnitř se bez rozříznutí závěru pilkou snad nedá dostat.

Akumulátor
Zatím jsem nepřišel kam se vlastně zapojuje, takže musím pořád natahovat ručně. Do manuálu jsem nenahlédl, protože jsem si z něho na zastávce v Újezdě nad Smrdutýmy Hvozdy postavil vlašťovku.

Střelba
Otevřel jsem krabici, vysmrkal se do záručního listu, nabil gramáž O,16, natáhl a vystřelil. Kule po pěti metrech provedla ostrou vzhůru a s výsměchem zmizela kdesi v oblacích. Až jsem se nad sílou hopu podivil. S použitou gramáží byla i úsťovka vcelku dobrá, ovšem šestnáctky byly prostě nepoužitelné. O,2O pistol stále zvedala, i když výsledky už byly lepší. Na dráhu střely se ukázaly nejlepší kule O,23, ovšem pak už je problém úsťová rychlost projektilu. Uhne i opilý vozíčkář, a to nemluvě o opilém sofťákovi. Nezbývalo tedy než čekat, až se hop trochu obrousí. S dvacítkami se po pár měsících situace nakonec změnila k lepšímu. Dostřel bych odhadl kolem dvaceti metrů, nějaké přesnosti dosáhnete spíš na těch 10 – 15, a i ta úsťová rychlost už je lepší. Záleži tedy trochu na teplotě okolí…

Příslušenství a apgrejd
Mnoo… zvýraznil jsem nápisy na boku, další nařadě je napatinování závěru. O ničem dalším jsem ani nepřemýšlel, klasické příslušenství jako tlumič půjde jen těžko, ale hlavně není důvod – velikost a skladnost pistole je jedním z jejích kladů tak proč ji takhle ničit. Rozměry také nádherně pasuje snad do každého pouzdra či kapsy.

Tak si to přebereme
Koupil jsem ji do sbírky a na syslení. Zpracovaná je kvalitně a manipulace je velice snadná, ale k boji se moc nehodí, i když – do uzavřených prostor proti jiným manuálům a hit-and-run styl to jde a pár zásahů nesbíráte. Na vetší bitky doporučuji k sebevraždě. Je to taková záložní zbraň k záložní zbrani…

+ Cena
+ Zpracování

– Slabší výkon

Adam