Recenze Mossberg 500/8mm

Další z dlouhé řady zbraní u kterých mám potřebu je vlastnit. Tuto konkrétně z důvodů:

A) je to věčná klasika
B) v Arzenálu jsem neměl žádnou brokovnici
C) v Arzenálu jsem neměl žádnou osmičku
D) dělá jí osvědčená čína za pár šupů a né nějakej posranej předraženej Maruzen

Provedení
Když zbraň vemete do ruky tak první co vás napadne bude slovo festovní, bát se že jí někde přerazíte se určitě nemusíte. Zbraň vyniká celokovovým zpracování bez otřepů, s černou povrchovou úpravou (vyděl jsem i leskle stříbrnou verzi ale ta se mi opravdu nelíbila) a solidně vypadající pažbou.Pravda povrch je poněkud hruběji obrobený ale to mě nijak netrápí. Dále bych vyzdvihl ergonomii, i přes to že se používá přes sto let je vynikající a je jedno jestli jste pravák, nebo levák, nebo jak velkou máte ruku. Vždy perfektně padne a to i bez těch taktických kravin současnosti.

Ovládání
Do něj spadá posuvné předpažbí, které se před každým výstřelem musí natáhnout, spošť s celkem příjemným chodem a pojistka nad rukojetí. Zde bych vyzvedl předpažbí: natahování je opravdu skvělé jak za velkolepého kovového zvuku KLIX-KLAX jdou do komory tří osmičky. Co se hopu týče tak ten zde není a nebude.

Zásobník
Vestavěný trubkový pod hlavní na 40 ran což znamená 14 výstřelů. Dobíjí se tak že se nejdřív stáhne předpažbí dozadu, poté se páčkou pod hlavní uvolní dobíječ a vysune se dopředu. To uvolní otvor pod předpažbím kam nasypete kule, potom stáhnete a zajistíte dobíječ a můžete střílet. Plyn se doplňuje v místě kde se u ostré cpou patrony, což znamená zespodu pod závěrem. Naplnění stačí tak na 25 výstřelů po třech kulích.

Dostřel
Takových 20 metrů, ale vzhledem k tomu že to vystřelí tři osmimilimetrové kule to není špatné. Samotná střelba je potěšení, když se z hlavně za mohutné expanze plynu vyřítí 3 kule v téhle ráži a vznešeně plachtí vzduchem ke svému ACU cíli. Opravdu nádhera.

Příslušenství a upgrade
Upgrade žádný oficiální není ale podařilo se mi zvýšit množství vypouštěného plynu zvětšením váhy u bicího kladívka, dostřel to moc nezvedlo ale razance a rychlost se zvýšila. Příslušenství také žádné krom popruhu. Snad by šla na závěr dát RIS lišta a na ní kolimátor ale k tomu není důvod vzhledem ke střelbě a použití.
Mé úpravy krom kladívka a sražení hran u lučíku postihli také předpažbí kde jsem přidělal třmen pro pohodlnější a rychlejší střelbu, dále jsem také vymlátil mířidla a to jak přední tak zadní. Dopředu jsem dal jednoduchou mušku a zadek jsem nechal jaký ho zamýšlela matka příroda, tudíš bez mířidel. Nezlobte se na mě ale brokovnice zvlášť když se jedná o klasickou pumpu a ne o taktický speciál, prostě nemá mít mířidla.

Rozborka
No v podstatě hromada šroubů které je nutné odšroubovat. Nejhorší to bylo se šroubem co drží pažbu, skrývá se pod patkou až u samotného těla a jeho vymontování mě stálo 20 minut života. Naštěstí je spoušťové a bicí ústrojí jeden konstrukční celek takže nehrozí postrácení částí a i jinak je vnitřek poměrně přehledný.

Shrnutí
+provedení
+KLIX-KLAX

-žrout plynu
-pro boj nepraktická ale v baráku je s tím celkem sranda.

75%

RATTE