Recenze G.5K – H&K MP5 K

H&K MP5 A4 K, v řeči uváděná spíše jako „káčko“, vedle klasických UZI též oblíbená zbraň moderních mafiánů kteří z ní ve filmech s oblibou kropí jednou rukou z oken automobilů. I mě jedna taková filmová scéna utkvěla v paměti a léta jsem po této krásce skrytě toužil. Až přišla chvíle, kdy neznámá čínská firma Galaxy (u nás se zbraň někdy prodává pod firmou CYMA) začala tuto zbraň vyrábět v cenové relaci přijatelné pro splnění mého snu. (necelé 2000,-Kč i s poštovným z Hongkongu).

Věrnost a vhled
Je nádherná. Nicméně názor na krásu je asi individuální záležitost, takže přejděme ke zpracování. První co mě po otevření krabice (mimochodem krabice je obyčejná a nudná), jako správného hnidopicha zarazilo byl přepínač střelby. – mimojiné díky malému poškrábání bylo při detailnějším pohledu vidět že je z nějaké pochybné slitiny(jakoby malilinko nažloutlý), ale na první pohled vypadá úplně normálně. Ze stejného kovu je i muška. Vypadá kovově a tudíž i věrně předloze. Jinak je tělo, byť (nečekaně)plastové, zpracované povedeně. Z kovu je muška, přepínač, mířidla, čepy, spoušť, patka zbraně a zásobník – což je celkem slušné. Zbraň (zatím) nijak nevrže, jediné co při prudké manipulaci s ní chrastí je závěr(dá se bez problému utěsnit) a zásobník(stačí vršek obalit proužkem černé izolepy) – po tomto upravení máte v ruce bytelnou zbraň.

Střelba a výkon
Na tuto část jste asi všichni zvědaví nejvíc, takže si to rozdělíme do několika částí. Nejprve bych chtěl vyvrátit široce rozšířený airsoftový mýtus o nepřesnosti krátkých hlavní. Měl jsem AK47, pak P90 a teď tohle, a rozdíl v přesnosti byl zanedbatelný. Druhá stránka věci je ovšem míření, v čemž teda „káčko“ rozhodně nevyniká. Klasická „empicová“ mířidla typu „váleček s dírama“ zde mají podobu „válečku se zářezama“, který tedy mě osobně příliš nesedl. Řešit se to dá samozřejmě např. kolimátorem, ale pokud nechcete zbytečně zvětšovat velikost zbraně a tím zhoršovat její skladnost, je lepší mířit podle „bílého hada“, což s touto zbraní jde velice pohodlně. Ono je vůbec hloupost kupovat si tuto zbraň kvůli nějakému míření, protože vzhledem k absenci pažby a „malosti“ zbraně je více než výhodné a účinné střílet „od boku“ či prostě jen tak „podle laufu“. Střelba jednou rukou a „kropení za roh“ jde pohodlně a bez problému. Síla: V popisu zbraně jsem se nedočetl jaká tam je pružina, nicméně v porovnání s TM P90 v základu má „káčko“(ač mě to překvapilo) větší razanci. I kule lítají svižněji – odhadoval bych to tak na nějaký +/-ekvivalent stovky. Co do dostřelu je na tom stejně nebo dokonce lépe než základy od Marui. Záleží dost na nastavení hop-upu, a ten se zde popravdě moc pohodlně nenastavuje. Časem jsem si všiml, že se občas při výstřelu na semi(!) kule zasekne v hlavni, a následným výstřelem vyletí dvě. U střelby dávkou se to nestává téměř vůbec.(je možné že při použití kvalitnějšího kuliva by tento problém odpadl) Stejně tak se občas stane, že každá tak cca 15.-25.tá kule letí trochu výše než ostatní. Což se stává i u některých jiných zbraní od např. CA. Z toho celkově vzato plyne, že s touhle zbraní se nevyplatí moc střílet na přesnost a na semi (takové to one shot one kill). Pro spolehlivost věřte dávce – ta zbraň si o to přímo říká a kropí se s ní libově. Zvuk střelby je relativně hlasitý a hezký, laikem přirovnatelný k pistoli na hřebíky, což jen podtrhuje psychologický efekt zbraně. Takovou zajímavostí je zpětný ráz. Určitě si říkáte, co je to za blbost, tohle řešit u elektriky, nicméně všichni víme, že téměř každá elektrika trošičičku „kope“, zpravidla v závislosti na její váze. U „káčka“ je to snad nejvýraznější, co jsem kdy viděl. Při střelbě jednou rukou vám to může i rozhodit soustřel J, pokud jí držíte slabě.

Velikost
Opět jedna z velkých předností. V boji se s ní skvěle manipuluje, nepřekáží, všude jí strčíte, co víc si přát J. Střílet jde skoro z každé polohy (což jsem ocenil v porovnání s dřívějším AK47). Pod bundu se vejde bez problémů, pokud vám nevadí, že budete pak na boku trochu hranatější J. Pokud chcete aby to nikdo nepoznal, vezměte si větší bundu a nemáte problém. I přeprava je pak snazší, nemusíte na ní tahat obal. Že se vejde do každýho baťohu je snad jasný. Předností je také relativně nízká, byť v celku realistická váha.

Jakožto samopal malých rozměrů se nabízí možnost použití jako „sekundárka“ ke sniperce. Je třeba jen mít na paměti, že je to přeci jen zbraň plastová, v rozměrech přeci jen větší než pistole, abyste nedopadli jako MARA, který si na ni při snipeření lehnul a ulomil si ze zbraně defakto všechno mezi zásobníkem a koncem hlavně(až na tu hlaveň). Stěžoval si na nekvalitní konstrukci – ano, kdyby byla bývala kovová, možná by se to nestalo(možná taky jo, znáte MARU…). Pro toto použití je tedy lepší si sehnat nějaké pouzdro, či zakoupit kovový ekvivalent nebo skladnější(a méně výkonnější) AEP.

Zásobník
Standartně je ke zbrani točák na 200 ran – tudíž ne takový ten klasický zmenšený jako mají jiná „káčka“, ale normální empicový „banán“, který alespoň podle mě zbrani taky víc sluší. Nutno přiznat že není úplně nejspolehlivější a někdy se může stát, že se na pár kulí zasekne. Ale to je spíš výjimka a když už se to stane, po pár prázdných výstřelech prudit zase přestane a podává dál. Promazání pomůže. A postupem času se to zdá se zlepšuje. Proto, ale i vzhledem ke kapacitě doporučuji koupit ještě jeden (jako ho koupil já od firmy Jing Gong a podává vždy spolehlivě). Kdo chce nosit zbraň pod oděvem, určitě mu ve skladnosti pomůže koupit si ten zkrácený „káčkový“ zásobník. Tuším že se jedná (bohužel) o tlačák. Jen pro úplnost dodávám že se dá se sehnat i točák na 270 ran, vypadající jako 2 krátké zásobníky vedle sebe, nebo dvojbuben.

Baterie
Byla součástí balení. Standartní typ „tužka“ se vkládá do horní části zbraně. Typ Ni-Mh. Nutno dodat, že po vložení baterie se nedá hýbat se závěrem, což mi nevadí. Kadence s ní je víceméně standartní, či lehce podprůměrná. Hodnoty 900rpm jako u reálné předlohy nedosahuje, což je u samopalu tohoto typu (alespoň pro mě) výrazný nedostatek. Jako milovník vysoké kadence jsem bez váhání koupil baterii 9.6V, která se do zbraně standartně nevejde. Asi po 1,5h rozebrání a mechanických úprav zbraně pro větší baterii jsem ji tam dostal. Takže pokud chcete větší baterii, možné to je, nicméně to stojí trochu náročnější vnitřní úpravy. Pokud chcete lepší kadenci a nechcete se v tom vrtat, můžete si koupit baterii 8.4V od jiného výrobce nejlépe typ Ni-Cd s vyšším maximálním proudem.

Příslušenství
Je ho spousta a záleží jen na vašem vkusu. Pochopitelně se nabízí různé lišty a následně kolimátory či optiky. Pokud jste zjistili, že byste radši PDW, můžete si dokoupit pažbu. Nutno jen poznamenat že zbraň nemá závit na tlumič(na rozdíl od PDW některých firem). Očko na popruh je jedno a to na (zadním) konci zbraně.

Upgrade
Díky mechaboxu verze III by lehce silnější pružina neměla být problém. Ovšem pokud nejste barbaři, nebudete takto zbraň zbytečně omezovat v její největší přednosti – kadenci. O velkých baterkách přichycených zvenku na zbrani radši ani nemluvím. Pro toho kdo chce upgradovat a střílet daleko a mířeně, je lepší když si vybere jinou zbraň.

Hodnocení
Záleží na tom co od zbraně čekáte. Mé očekávání splnila na 100% – malá, obratná, silná, stylová, automatická. Skladná pro dopravu. Do budov jasná volba, v členitějším lese také paráda. Chcete-li střílet spolehlivě a přesně na velké vzdálenosti, o této zbrani asi logicky neuvažujete. Jako mínusy bych uvedl tu občasnou nespolehlivost ve střelbě na semi a štelování hopu. V hodnocení také významně figuruje relativně nízká cena.

7,6 z 10 (76%)

Johny