Recenze FN F2000 (JLS)

Výrobcem tohohle kousku je firma JLS, v porovnání s giganty jako je Cyma jde o firmu s v celku zanedbatelným sortimentem. Ovšem, zanedbatelným pouze pokud jde o počet vyráběných variant kalašnikovů. Dvě verze pušky SCAR dnes sice nepřekvapí, ovšem modely jako Beretta RX4 a právě F2000 těžko seženete někde jinde.

O RX4 je řeč jinde, jak si tedy stojí F2000…

Zbraň je zhotovená převážně z plastů, a to jak tělo, tak přední část. Zpracování plastu je ovšem na úrovni, a zbraň si rozhodně nezavrzá. Patka je z gumy, není nikterak jištěná, ale zatím se mi nestalo, že by samovolně odpadla. Tělo je podobně jako u P90 složeno ze dvou hlavních celků, zadní ve které je mech a spoušťové ústrojí a přední, ve které je vložená hop-up komora s hlavní. Spojení těchto dvou prvků je vyřešeno posuvným tlačítkem, a je vyloženě debilní. Jednoduše řečeno proto, že je příliš citlivé. Kolikrát se mi zbraň samovolně při transportu rozpadla na dva díly to nespočítám. Ergonomie jako taková je ovšem naprosto perfektní, málokterá tak hezky padne do rukou a manévrování za ztížených podmínek je bezproblémové. Bez problémů se dá vést palba jednoruč, když se to uplatní. Krom toho široké tělo zbraně vám nejednou poslouží jako štít… Někomu bude určitě vadit pouze jedna RIS lišta, no, řekněme že kdo má vrtačku, může si na tělo zbraně těch lišt přimontovat o hodně víc. Jako poslední věc co se zpracování týče bych rád zmínil závit na hlavni – je to závit pravotočivý, to znamená, že valnou většinu tlumičů na něj nedáte.

Hop up komora je plastová typu colt, má tedy zcela hovadské štelování, naštěstí přístup k němu je vyřešen velmi prakticky a nepotřebujete na to tři ruce jako u koltů. Hlaveň je vložená celkem volně a není od věci ji v předním celku utěsnit izolačkou (nejlepší to přítel člověka, uznejte, co si zalepíte psem…) zvýší se tím docela přesnost. Mech je silně modifikovaný verze 2. Při upgradu doporučuji opatrnost, za jaké díly že to solíte peníze. Vzhledem k použití 9,6 baterie už v základu, a možnosti úprav zbraně pro large akumulátor, možnosti zvyšování výkonu jsou relativně vysoké – limit představuje gearbox verze 2 která se silnějšími pružinami zase tolik nekamarádí. Na netu je ovšem (někde..) návod jak do pušky narvat mech z čínské M249. Je to sice investice, ale kdo chce kam, kopněte ho někam.

Kadence, přesnost, dostřel, to vše odpovídá víceméně každému AEG které jste zatím viděli. Úsťová rychlost se pohybuje někde u 350 fps (prozatím neověřeno) a dostřel na klasických 45ti – 50ti metrech. Horší je to s přesností, rozptyl je k těm 40ti metrům už celkem nepříjemný. Dost pomůže utěsnění vnitřní hlavně ve vnější jak už jsem zmiňoval, jinak možná přesná hopová komora, což ovšem nemám vyzkoušené. Zásobníky jdou použít všechny klasické pro colt, klasické znamená, že ne bubnové a ani ty kanadské formičky na čokoládu bych neriskoval.

Na závěr – F2000 nám vychází jako dobrá volba do většiny běžných situací. Krom toho rozhodně ji nemá každý druhý, a to je taky plus.

+ ergonomie, výkony
– nepraktická rozborka, počínaje tím proklatým čudlíkem, mnoho plastů na málo kovů