Recenze Auto-9

Procházím se jednou takhle po obchodním domě, a ze zvědavosti zamířím do hračkářství, jestli neseženu něco zajímavého (třeba nafukovací balónek, nebo další vodní pistoli do své sbírky). Zkušeně vlezu rovnou před regál s maketami zbraní (respektive „kusy plastu ve tvaru různých pistolí a samopalů“) a koukám, čím po sobě střílí dnešní omladina (za mých mladých let se vsázelo spíš na mlácení klackem, ale vývoj nezastavíš).

Většina zboží mě nechala klidným, až se najednou můj zrak zastavil na povědomé, byť oproti předloze poněkud menší, krátké palné zbrani. Ano, vskutku se jednalo o pistoli Auto – 9, kterou mohl vyznavač méně kvalitních filmů vidět v příbězích o RoboCopovi. To mě ovšem nezaujalo tolik, jako přiložená sama kulí ráže odhadem 6 mm. Tak ono to dokonce střílí?

Jelikož pár dní předtím ukázal kalendář den svatého Berouse, nezaváhal jsem, vytáhl z peněženky požadovaný obnos necelých sta korun a hrdě odkráčel k pokladně, kde si mě prohlíželi jako největšího exota pod sluncem. Přesto mi po předložení občanského průkazu (nešlo o můj věk, ale o to, že nesvéprávné osoby nevlastní průkazy totožnosti a nelze jim tudíž podobnou pistoli prodat) zbraň zabalili a umožnili mi odchod.

Nuže, něco málo ke zpracování zbraně. Kromě plastu tady jiný materiál snad ani nenajdete, nigerijský černoch bez AK-47 vyhlíží víc realisticky. Váha dosahuje monumentálních rozměrů a i nadprůměrně stavěný brouk Pytlík by s ní manipuloval s vypětím sil. Zbraň nedisponuje žádný zásobníkem, ale používá násypku nahoře, odhad kapacity – několik kulí. Je ovšem zajímavé, že jako přídavná (taktická, chcete-li) rukojeť slouží plně funkční zásobník, kompatibilní s některou jinou pistolí čínské výroby. Vlastní střelba se stala skutečným požitkem, zejména po zjištění, že tento typ nemá hlaveň. Prostě jenom hodíte do násypky kuli, prudce stisknete spoušť a za příznivé konstelace vyletí projektil otvorem v přední části zbraně, načež ladnou balistickou křivkou zamíří k zemi. Výkon značně kolísá, podle toho, jak se zbrani chce. Zatím rekordní pokus, za použití značkové kule 0,20, znamenal zásah keře vzdáleného od mého palebného stanoviště úctyhodné čtyři metry. Drobná nevýhoda zbraně spočívá v tom, že po výstřelu se spoušť zasekne a musíme jí tahem opět posunout odpředu. To bohužel vylučuje rychlejší palbu.

Jako příslušenství nám výrobce přibalil něco málo kulí v krásném obalu ve tvaru mobilního telefonu/vysílačky, dva malé papírové terčíky (které jsem ihned po příchodu domů rozstřílel z AEG UZI) a v neposlední řadě za bonus můžeme považovat i kresbu tvrdého amerického vojáka v horném rohu obalu.

Nuže, k čemu tuto zbraň využít? S klidným svědomím jako záložní zbraň, neboť tu potřebujete stejně často, jako občan romské národnosti potvrzení o studiu. Veškeré plusy a mínusy si pěkně shrneme.

+ poměr cena/výkon (za každých vložených 20 korun získáte metr dostřelu, což se zase o tolika zbraních říct nedá)
+ zcela originální, navíc filmový typ
– všechno ostatní, zejména zpracování a červené ústí hlavně

Hanz