Výstroj aneb stavíme žoldáka

Osmé komando jako takové žádnou předpisovou výstroj nemá. Existují pouze prvky, na nichž se jejich uživatelé shodli a které můžeme považovat za určitý standard. Nikomu se ovšem nebrání svou výstroj modifikovat, je např. povoleno používat výstrojní součástky různých armád a doplňovat je o civilní doplňky – zde ovšem pozor, aby se vám náhodou nedostalo přezdívky „Kocour v botách.“ Základním omezením pro každou výstrojní součást (kromě výjimek uvedených dále) představuje rok zavedení. Přípustná doba končí v průběhu 70tých let! Dalším prvkem jsou pak reálie známé z dobových fotografií, tj. důraz na výstroj západoevropských armád se vztahem k Africe (Belgie, Francie, Portugalsko, Velká Británie), lze použít i některé výstrojní součástky amerického původu.

Základní oděv: Základním kamenem výstroje v Osmém komandu je belgická blůza typu Denison, doplněná o olivové kalhoty, u nichž příliš nezáleží na zemi původu – dají se použít americké či belgické, samozřejmě není problém nosit maskované kalhoty patřící k blůze, či např. pískové šortky. Povoleny jsou také všechny dobově přípustné maskovací vzory používané v koloniálních mocnostech jako Velká Británie, Francie či Portugalsko. Doplňkem k tomuto „svrchnímu“ oděvu je pak britská či portugalská košile, dle uvážení nositele.

Pokrývka hlavy: Základní pokrývkou hlavy je baret (britský, německý), opatřený odznakem nositelem zvolené jednotky. Kromě toho, především pro nasazení do akce, si lze vybrat ze škály dalších možností, záleží jen a pouze na uvážení každého jednotlivce. V úvahu tak připadají ocelové přilby (švédská, americká M1), různé typy australských či jiných vojenských klobouků či vojenských čepic (Francie, Portugalsko).

Obuv: Představuje výjimku z pravidel a doporučení. Sehnat dobové boty v požadované velikosti chce často nejen peníze, ale i štěstí. Z toho důvodu je v Osmém komandu povoleno používat libovolnou obuv, která nevypadá jako pěst na oko.

Výstroj: Smluvenou společnou výstrojí je britský nosný systém p.58, konkrétní konfigurace a doplnění o další sumky apod. záleží na nositeli. Přijatelný je samozřejmě i starší britský nosák p.37 nebo vlastní návrh – tj. opasek se sumkami sestavený podle uvážení nositele. Tato druhá možnost samozřejmě musí splňovat pravidlo o dostupnosti jednotlivých součástí v dané době. Z dalšího si pozornost zaslouží sumky podle typu nošené zbraně (v případě pušek G3 používáme kožené sumky na FN FAL), pouzdra na pistole (hodí se také americké M3) nebo čutory z plastu (USA) či hliníku (Francie).

Doplňky: Standardním a nepostradatelným doplňkem je v tomto případě olivový či šedý šátek neurčeného původu (lze použít např. holandský či německý), nošený uvázaný kolem krku – šátek představuje jeden ze symbolů Osmého komanda a navíc se jedná o veskrze praktickou věc (na utírání potu atd.). Mimo akce také používáme černá trika s krátkým rukávem, doplněná o různé motivy týkající se žoldnéřů.

Celkově můžeme prohlásit, že naším cílem není jednotka, kde všichni členové vypadají do poslední sumky stejně. Vycházíme pouze z předem domluveného základu, k němuž, stejně jako reální žoldnéři v Africe, doplňujeme věci podle našich individuálních představ a požadavků.

Výzbroj aneb s čímpak na kafry:

Ohledně zbraní platí stejná základní kritéria jako u výstroje, tedy zavedení do výzbroje nejpozději v 70tých let a důraz na typy, které se skutečně používaly na afrických bojištích. Přednost dáváme zbraním, jejichž předlohy pocházejí ze států západní bloku. Bohužel, chabá nabídka výrobců AS zbraní nás v tomto oboru silně omezuje.

Bitevní pušky: V této kategorii používáme buď HK G3A3 (stylově doplněnou o dřevěné pažbení) či FN FAL, v úvahu přichází také její britská varianta L1A1.

Samopaly: Může nahradit bitevní pušku v roli primární zbraně. Z toho, co se dá sehnat na trhu, je možné použít UZI v dlouhé verzi, Thompson M1A1 či MP 40. Další v Africe používané typy (MAT-49, Vigneron M2, Sterling) nejsou zjevně natolik populární, aby se s nimi některý výrobce zatěžoval.

Kulomety: V tomto případě se sice určité možnosti nabízejí (M1919, Bren, FN MAG), nicméně zhledem k vysoké ceně uvedených zbraní a jejich malé dostupnosti v současnosti v Osmém komandu žádný kulomet nemáme.

Záložní zbraně: Z nepřeberného množství pistolí a revolverů na trhu lze využít např. Colt 1911A1, Browning HP-35 a Walther P38. U těchto zbraní dáváme přednost plynovkám, pokud možno kovovým.

Chladné zbraně: Mačety, bajonety, útočné či univerzální nože čistě podle potřeb majitele, opět by ale mělo jít o typ používaný v 60tých a 70tých letech.

Vzhled aneb nastavené zrcadlo:

V oblasti vzhledu se spíše přikláníme k praxi užívané žoldnéři belgické národnosti během bojů v Katanze. Tj. neexistuje žádný předpis či dohoda limitující délku vlasů a vousů jednotlivých členů. Pokud se chce někdo každý den holit, pěstovat si britský vojenský knír či chodit zarostlý jako belgický výsadkář, není v tom absolutně žádný problém. Každopádně ale platí, že člen Osmého komanda je tvor znalý hygieny, dbá na svůj vzhled a pravidelně si čistí nehty a myje se za ušima.