Recenze Vz.61 Škorpion

S touhle zbraní mám troufnu si říct dost zkušeností, neboť mi svého času sloužila jako zbraň primární. Jedná se o zbraň obecně známou a rozšířenou, ale i tak taková menší recenze neuškodí.

Jako většina zbraní od TM je Vz. 61 dobře udělaná zbraň s převahou plastových dílů. Jde o zbraň manuální. Za svou popularitu mezi hráči vděčí zejména nízké ceně, pohybující se zhruba okolo 2 300 Kč, a tudíž dostupnosti i pro méně majetné hráče, zvláště v době, kdy je módní dělat českou armádu. Spolu s pistolí CZ-75 jde o jediné airsoftky dělané podle zbraní československé konstrukce na našem a pravděpodobně i světovém trhu.

Při srovnání ostrého a airsoftového Vz. 61 si každý všimne několika rozdílů. Předně jde o jiný sklon drátěné opěrky, která u pravé zbraně svírá ostřejší úhel s rukojetí. S airsoftovou verzí se proto míří ještě hůř než s reálnou. Není však problém opěrku ohnout do požadovaného tvaru. Rozdílná je také přední část. Výrobek tokyjské firmy je opatřen kroužkem s uchycením na popruh. To sice usnadňuje použití řemenu, ale bohužel neodpovídá skutečnosti. Skutečný Škorpión nic podobného nemá. Kroužek lze také snadno odstranit, zde však doporučuji ponechat, neboť v ničem nepřekáží a usnadní vám nošení. Velmi nápadný je také kolík k natahování, který trčí do strany. Bohužel, bez něj se natahuje velice špatně a proto ho musíte nechat. Co se týče imitace dřeva, nemám žádné větší výhrady. S váhou je to horší, ale to patrně všem kromě ortodoxních realistů vadit nebude.

2) Výkon

U tak malé zbraně vás čeká překvapení. Rozhodně nedoporučuji Vz. 61 nijak podcenit. I se svou krátkou hlavní dosahuje obdivuhodného výkonu a v poměru cena/výkon se řadí mezi absolutní špičku. Překonává své firemní konkurenty UZI a MPL prakticky o třídu. Je určen ke střelbě municí 0,25. Osobně mohu doporučit munici značek Exel a Tokyo Marui, se značkou King jsem zrovna spokojen nebyl. Dá se ovšem použít i munice lehčí, podle mých zkušeností vyhovuje 0,23. 0,20 jde už příliš nahoru. Škorpión se nejvíce proslavil růstem výkonu. Není mi známo proč, ale čím více má nastříleno, tím je lepší. Rozdíl mezi novým a řekněme rok starým kusem je dost značný. Škoda, že tomu tak není u všech zbraní…

3) Velikost

Z rodiny samopalů od Marui jde o nejmenší kousek, velikostí se blíží pistolí. I proto mu hodně lidí dá přednost před Uzi nebo MPL. S pouzdrem je trochu potíž. Do standartního pouzdra se nevejde kvůli prodlouženému kolíku natahování. Nosit ho v pouzdru bez kolíku je podle mě blbost, ovšem pokud to tak uděláte, skvěle se pobavíte ve chvíli, kdy pod palbou hledáte v kapse kolík a snažíte se ho nasadit. Naštěsí existují pouzdra od firmy Dasta pro airsoftovou verzi. Vyrábějí se uď černá nebo s potiskem vzor 95 a přijdou vás na zhruba 1000 Kč. Podotýkám, že se v nich pochopitelně krásně nosí i ostrá verze. Poměrem výkon/velikost ji řadím mezi nejlepší manuální sekundární zbraně.

4) Zásobník

A jsme u největší chyby zbraně. Zásobník pojme dvacet šest ran, ale je dvoukomorový. Přepínač najdete na spodní straně zásobníku. V prstových rukavicích se přepíná velmi těžko a naopak snadno ho přepnete, když nechcete. Pokud k tomu dojde, když je první komora ještě plná, je zle. Kule se zaseknou a máte po střelbě. Musíte zásobník vyprázdnit a znovu nabít, což se v boji rovná smrti. Stejně tak si musíte hlídat počet vystřelených ran. Jakmile máte nepřítele před očima a vystřelíte naprázdno, znamená to jediné. Došla komora, přepnout. Jinak se zásobník dělá pouze v dlouhé verzi (u ostré pro dvacet ran), takže použít klasickou dvojsumku je nemožné.

5) Míření

Škorpión je v reálu malý samopal určený pro speciální jednotky a např. osádky tanků. Je konstruován pro boj zblízka, kdy není potřeba tak přesné mířený. Proto doporučuji všem příznivcům precizních mířidel, aby se mu obloukem vyhnuli. Navíc špatný sklon opěrky míření ještě znesnadňuje. Proto vřele doporučuji střílet podle hlavně se sklopenou opěrkou anebo klasický styl „od držky“, kdy si samopal zapřete o tvář. Lépe se míří, ale ostatní si na vás ukazují prstem jako na cvoka. Klidně jim vysvětlete, že tak z ostrého škorpa střílí i výsadkáři.

6) Příslušenství

Na airsoftovou verzi se dají koupit náhradní zásobníky, prodávají se asi za 300 Kč, což není moc, ale protože do těch krásných dvojsumek nejdou, nemusíte si je kupovat. Dvacet šest ran je přece jenom dost. Na ostrý se dá za značné ceny koupit další věci, které bohatší hráči upotřebí i na airsoftce. Nicméně, pokud vám jde jen o výkon zbraně a ne o vzhled, tak vězte, že za tlumič, kolimátor, lišty a baterku zaplatíte jako za zbraň s lepším výkonem.

7) Konkurenti

Škorpión se dostal na trh ještě minimálně ve dvou verzích. Manuální od STTI jsem zkoušel jen letmo. Na první pohled se mi zalíbila imitace dřeva a to bylo všechno. Výrobek STTI je mnohem lehčí a úspěšně střílí munici v rozmezí 0,12 až 0,20 na dvoutřetinovou vzdálenost jako ten od Marui. Jeho největší výhodou je cena, kolem 1 800 Kč. Pokud chcete mít opravdu dobrý Vz. 61, pak můžete investovat zhruba 6 400 do plynovky od Maruzen. Tady už jde o zbraň, použitelnou bez problémů jako primární. Provedení je blow back, jde samozřejmě o automat, ale tato zbraní není předmětem recenze. Musí vám stačit, že je hodně dobrá.

Závěrečné hodnocení

Dostáváme se k poslednímu bodu. I přes uvedené nedostatky hodnotím zbraň jako zdařilou, se kterou se neztratíte. Pokud jste sniper, kterého zruinoval nákup ostřelovací pušky a zbylo jen málo peněz na sekundární zbraň, neváhejte. A pokud se střetáváte pouze se soupeři s manuálními zbraněmi (zde nemyslím oddíl deseti maníků ozbrojených VSR-10), postačí i jako primárka. Firma Marui dodává na náš trh opravdu podařenou zbraň.

Hodnocení: 8 z 10 (83%)