Recenze VP 70

Tak zase jsem pocítil potřebu koupit si raritní kvér a jako obvykle z číny. Protentokrát se dostalo na VP. 70 (neboli Volkspistole 1970), jakožto německou odpověď na Štěčkina. Zaujala mě faktem že zvládá tříranné dávky a samozřejmě nástavnou pažbou sloužící zároveň jako pouzdro. Zbraň byla koupena v BASu, za nekřesťanské 3000kč. pochopitelně na dekoračku.

Provedení:
zbraň je opravdu robustní, ač na fotce vypadá jako větší PPK, je větší než Glock. Celoplastové provedení je na celkem dobré úrovni. Masivní tělo se povedlo opravdu znamenitě (VP. 70 je první sériově vyráběná zbraň s plastovým tělem). Naproti tomu mě trochu zklamal závěr, lesklý plast na povrchu jsem musel konzultovat se šmirglpapírem, teď vypadá celkem dobře. Ještě bych zmínil ražení shodné s ostrou verzí. Vnitřní součástky jsou také dobře udělané, povětšinou kovové, závěr i všechny součástky chodí hladce. Blow-back taky ujde.

Co se pažby týče je provedena celkem slušně, na zbraň se připevňuje ve dvou bodech, přičemž se aretuje posuvným tlačítkem na pažbě v místě spodního úchytu. Vyndat jde však trochu hůř ale s trochou tréninku to jde. I jako pouzdro se celkem osvědčila, i když to vypadá troch komicky. Na pažbě je oddělitelný mezikus s průvlaky, jde ho zavěsit na opasek, stechno, podpaží… prostě kamkoli. U pažby drží pomocí tlačítka, po zmáčknutí jednoduše pažbu oddělíte, odklopíte patku, vyndáte zbraň a nasadíte. A nebo prostě vyndáte jenom zbraň, jednoduché. Co se ergonomie týče tak vzhledem k velikosti se samotná zbraň dvakrát dobře nedrží a použití pažby je velice nezvyklé.

Ovládání:
Tak spoušť je jednočinná se skrytým kohoutem a před prvním výstřelem z každého zásobníku je třeba natáhnout závěr neb zbraň postrádá záchyt závěru. Tam kde je normálně umístěno tlačítko od zásobníku je suvná červeně zvýrazněná pojistka. Zásobník se vypouští tlačítkem na spodní straně rukojeti. Přepínač semi a tříranných dávek je na pažbě. Ano bez pažby nebo úpravy si zastřílíte jen na semi. Škoda. Jinak funkce tříranných dávek je celkem spolehlivá.

Rozborka:
Vyndá se zásobník, stáhne se pozuvné rozborné tlačítko směrem dolů a dopredným pohybem se vyjme z těla. To odhalí veškerý mechanismus, na další rozborku budete muset využít služeb křížového šroubováku.

Zásobník:
Kovový, vypadá celkem dobře a plyn zatím neuchází Vyndavá a zandavá se hůře vzhledem k umístění tlačítka vypouštění zásobníku. Kulí se vejde 23 a plyn tak na 40 ran (u tříranných dávek kolem 30). K zásobníku je dodáván kus drátu který má sloužit k natažení natažení vratné pružiny, pro snadnější naplnění. Osobně to plním ručně a nedělá mi to problémy.

Dostřel:
S kulema .23g to dostřelí něco kolem 25 metrů za 15°C. Tříranné dávky o trochu dál. Samotná střelba je zajímavý zážitek. V dávce dokáže udělat pěknej randál a příjemně kope v ruce.

Upgrade a příslušenství:
Upgrade asi žádný a příslušenství bude zřejmě ta pažba. Potom lze dokoupit jen zásobníky.

Shrnutí:
+originalita
+pažba

-cena
-žrout plynu

70%

Ratte