Recenze UHC USP

Postupem času mi v AS začaly oběvovat případy, kdy bych místo AK47 ocenil i trochu něco menšího, praktičtějšího avšak nepříliš méně výkonného. Do sekundárky jsem nechtěl cpát moc peněz a nechtěl jsem manuál, neboť poloautomat je v budově velká výhoda. Na větších akcích to chtělo jistotu, že nejste s AEG odkázáni na jedinou baterku a dostavoval se též krásný pocit realističnosti při zásahu do zbraně a přechodu na sekundárku.

Věrnost a vzhled
Mělo by se jednat o jednu z kratších verzí německého H&K USP, které napodobuje docela obstojně. Tělo i závěr je vyrobeno z dost kvalitního plastu, který jak jsem se přesvědčil vydrží hodně (zakopl jsem s USP v kapse a jel po něm asi 2m po asfaltě = kapsa fest prodřená, USP skoro neporušené). Jinak někomu bude možná vadit, že v USP občas něco zavrže a zavilá se zásobník. Mě to štvalo, a tak jsem na zásobák dal pár proužků černé izolepy a závaží v hlavni podložil aby se nehýbalo. To dodalo pocit, že v ruce držíte robusnější zbraň. Závěr se dá natahovat, což opět přidává realističnosti. Zbraň je také docela slušně těžká (narozdíl od manuálních USP). Zbraň nemá blowback, ale já ten pocit přežiju a za ušetřený plyn si radši zajdu na pivo 😉

Výkon
Na svojí cenu je to hodně silná pistole. narozdíl od manuálů podobné cenové relace to nemusíte natahovat, střílí dál a kule lítaj rychleji. Munici používám 0.20 – 0.25, takže se nemusíte moc bát odklonu větrem. Nová pistole kule 0.20 zvedá „tak akorát“ ,ale já měl starší verk a tak to tak moc nezvedalo. Opět snadná pomoc: vytáhnout zásobák, natáhnout závěr a nacpat malou třísku nad hop-up. a už to lítá parádně. Hagenn si koupil rovnou nový hop-up (50kč), ale dá se střílet tak 0.25 a víc (dost zvedá). Postava se dá trefit na 30-40m, což je podle mě na tuhle pistoli dost dobrý a vzhledem k tomu, že můžete střílet semi… Přenost je tedy dostačující. Dostřel samozřejmě závisí taky od počasí, resp. na teplotě. Na zlepšení přesnoti si můžete natáhnout před výstřelem kohoutek, potom staší zmáčknout spoušť menší silou.

Velikost
Zbraň nevybočuje z kategorie středních pistolí, je relativně malá, (předtím jsem měl Desert eagla :-)) a dá se pohodlně nosit i v kapse (u BW kalhot – v těch větších kapsách na stehnech úplně parádně). Samozřejmě je ale pohodlnější pouzdro.

Zásobník
Nejdůležitější část zbraně a také její největší slabina. Často se stává, že po delším čase uniká plyn a vůbec, když už člověk tuto zbraň kupuje, musí předem počítat, že při častém používání jednoho dne zásobník odejde. Mě se to ještě NESTALO, ale slyšel jsem, že s tímhle počítá snad i výrobce zbraně. Dobrá zpráva je zase ta, že nový stojí 250Kč, takže žádnej problém. Je ho třeba také pravidelně mazat a to především terčík, do kterého bije kladívko, jinak se vám po čase stane, že se „zarazí dovnitř“ a vy musíte rozmontovat zásobník a promazat ho. Kapacita je 15 kulí, což není mnoho, ale vystačit se s tím taky dá. Ale pozor, zbraň svádí ke „kropení“. Skvělá věc taky je, že zbraň „málo žere“. Jedno naplnění by mělo vystačit na 100ran (to je sakra dobrý) a vůbec, za plyn moc neutratíte.

Mířidla
Klasická pistolová, bezproblémová. Dobrá vychytávka je nabarvit to přední bíle, což usnadní míření, především za šera.

Příslušenství
Na pistoli není moc co navěsit. Má pod hlavní lištu, takže tam můžete hodit třeba baterku nebo laser a machrovat, ale pak se to zas blbě narve do pouzdra.

Konkurenti
V cenové relaci jsou to především manuály od marui, které jsou ale lehčí, střílejí méně, pomaleji, a musí se natahovat. Ovšem je menší pravděpodobnost že se vám rozbije zásobník a střílí to v zimě. Potom ještě malinko dražší MK1 tactical pistol, která je řekl bych malinko méně přesná a musí se silněji mačkat spoušť, ale zase je mnohem silnější. Jiná plynová USPčka jsou tuším jenom s blowbackem. Žerou víc a možná by mohly mít i o fous větší dostřel, ale v poměru k ceně jsme už opět někde jinde.

Hodnocení
A máme tu závěrečný a nejčtenější bod celé recenze. Jako hlavní pozitiva bych vyzdvihl dobrou pořizovací cenu a výkon. Jako hlavní zápor zásobník. Zbraň jako taková je bezproblémová. Nevýhoda je též jako u všech plynovek, že nestřílí v zimě a že pokud ji máte jako sekundárku, tak ji moc nepoužijete. Nadruhou stranu, v budově se s ní na malé vzdálenosti hraje mnohem lépe než s douhou zbraní. A nazávěr bych ji nejvíce doporučil začátečníkům, páč tohle je „za málo peněz hodně muziky“.

Hodnocení: 8 z 10 (85%)

Johny