Recenze T3-K3

Když pušku, tak pořádnou, a ještě k tomu bitevní. Přesně takhle zněla má filozofie při výběru nového přírůstku do domácího arzenálu, jistě ovlivněná láskou k období, kdy ještě puška měřila přes metr a vypadala skutečně jako zbraň, a ne jako škatule od bot schována pod nánosem montážních lišt a takticko-zbytečných nesmyslů.

Výběr se tímto základním požadavkem vcelku radikálně zmenšil. FN FAL je sice věcí krásnou, leč v kuličkové verzi poněkud drahou, AR-10 dělají jen malosériově a ještě ve sportovní verzi a starých dobrých M14 se na našem území pořád ještě pohybuje slušný počet, což dělá z tohoto typu vcelku neoriginální záležitost. Volba tak padla na čínskou verzi německé G3A3, prodávanou na Moravě za 2 500 korun českých. Když k tomu přidám, že mi jí přivezli francouzským vozem, jistě sami uznáte, že jde o nádherný prvek postupu globalizace ve světě.

Nuže, rozměry u tohoto typu uváděné nelhaly, jde skutečně o pořádný kus pušky. Sice relativně subtilní v oblasti předpažbí, což na druhou stranu usnadňuje držení zbraně při střelbě. Dobrý dojem a estetický vzhled podtrhuje zelená barva použitá jak na předpažbí, tak na pažbě.

Za výše uvedenou cenu pochopitelně nemůžete čekat titanovou slitinu, kombinovanou s ušlechtilou ocelí, takže počítejte s tím, že většinu zbraně továrna vyrobila z plastu. Navzdory tomu působí celek bytelným a spolehlivým dojmem. K provedení těla bych možná měl pár výhrad, ovšem ne nijak vážných, zejména poté, co jsem si přečetl cenu, za níž se prodává tělo kovové.

Z příslušenství v krabici najdete zásobník na asi 500 kulí, který zaujme rozměry, klíč na štelování mušky, sáček o velikosti šimpanzího šourku naplněný municí a baterku s parametry 8,4/1 500. Ta si prošla poměrně ostrým testem při hře v prostředí s teplotou pod bodem mrazu a poctivě vydržela, takže na první bitvy si jí můžete s klidem ponechat, pokud tedy netoužíte po zvýšení kadence.

Nuže, máme tu zhodnocení výkonu. Díky dlouhé hlavní zbraň střílí vcelku přesně, dostřel a úsťová rychlost odpovídají základové čínské elektrice stejné cenové relace, takže po této stránce panuje z mé strany spokojenost. Velikost zbraně navíc umožňuje snadnou střelbu jen podle hlavně, takže ani nemusíte využívat hledí o čtyřech různých polohách (1 – SF v místnosti, 2 – samopalník na konci chodby , 3 – pěšák v lese, 4 – vrtulník na horizontu).

Dlouhá hlaveň jistě pomáhá při střelbě, ovšem kdejaký rejpal či zakomplexovaný pašík, toužící po věrném napodobení zvláštních jednotek (kam by ho nikdy nevzali, neb by strhl C-130ku) stejně jako já po sexu s Jennifer Garner, by namítl, že podobně velké zbraně se nehodí pro boj v budovách a jiných uzavřených prostorách, jako jsou ponorky, výtahy či psí boudy. Je pravdou, že G3 měří kolem metru, nicméně díky využití plastů dosahuje velice příznivé hmotnosti a s trochou šikovnosti se s ní chytíte všude.

Tak, to máme pro dnešek všechno. Za stávající cenu se jedná o velice výhodný nákup, navíc získáte vcelku originální zbraň s ucházejícími střeleckými parametry, která se navíc hodí pro ztvárnění širokého spektra různých armád či povstaleckých skupin. Navíc nesmím zapomenout na fakt, že rozměry zbraně vám při akci skutečně dodají pocit jistoty a naplní vaši mysl hřejivým vědomím, že máte něco, čemu se dá s klidným svědomím opravdu říkat puška.

Hanz