Recenze Ragim Wolf

Po prvních zkušenostech s lukostřelbou jsem se poohlížel po nějakým luku, kterým bych doplnil reflexní Trapper, a padl mi do oka Ragim Wolf.

Je to esteticky povedenej reflex-deflex longbow s cenou kolem 3 a půl tisíce. Dělá se v délce 68” a s nátahem 25 až 60 lbs. Střed je z lákavě zrzavého dřeva Pterocarpus soyauxii, ramena pak z javoru a laminátu. Na to, že se jedná o luk spíš nižší cenový kategorie je zpracování pěkný, i když ne úplně dechberoucí. Riser je dost tlustej s poměrně nevýrazným vybráním, univerzálně dělanej na větší ruku, takže hlavně palec si na něj musí zvyknout. Případně musíte vzít pilník a pokusit se příslušnou partii přizpůsobit svojí potřebě.  Jo a luk skoro nic neváží.

Střelba je vzhledem ke třídě luku – a vzhledem k tomu, že dodávaná dacronová tětiva není žádný zázrak – v pohodě. Luk sice maličko kope, ale s tím se dá snadno něco udělat. Celkově chování luku vůbec není tak hrozné jak se dá dočíst někde na netu a jdou s ním nastřílet pěkný výsledky.

Osobně používám hliníkové šípy easton gamegetter, spine 500, 85 grainové field pointy a 3″ krocaní letky. Hliníkové šípy proto, že jsou při běžném tréningu téměř nezničitelné. Určitě se dá i karbon, například dříky goldtip warrior, které jsem zkoušel v sestavě s 65grainovým hrotem jsou znatelně rychlejší.

Svůj luk jsem vybavil koženou omotávkou, které funguje jako polstrování a protiskluzová úprava. Místo původní tětivy používám AX Pro z alexbow.cz, nakroucenou na brace height cca 21 centimetrů – zhruba 7 a 1/3 palce. Tětiva luku viditelně přidala na rychlosti. Jako základku po několika pokusech používám prostě proužek měkké kůže. Zkoušel jsem tulení srst a ta byla výtečná, ale fluflu šípy z ní naneštěstí nadělaly sekanou. Tětivu mám osazenou tlumiči z pruhů bobřího kožichu, se kterými jsem nadmíru spokojen. Výstřel bez tlumičů je docela hlučný, s tlumiči to je něco naprosto jiného, stejně tak se zjemnily i vibrace při výstřelu. Určitě bych doporučil ke každému luku doplnit podobné příslušenství – stojí pár korun a hlavně pořádná tětiva a tlumiče udělají  docela divy.

Celkově vzato, za ty peníze je to výborný luk pro začátečníky a mírně pokročilé. Je super na obyčejné rekreační střílení, nebo tréning za účelem získání základních návyků. Dovedu si ho představit jako první luk pro každého, kdo si třeba lukostřelbu s někým vyzkoušel a má už jasno v tom, že u své nové zábavy chvíli vydrží. Navíc poměrně jednoduchým tuningem se z něho dá udělat opravdu fajn věc za kterou se nemusí nikdo stydět. Není to ale model u kterého by střelec skončil, protože v momentě, kdy si vyzkouší luk vyšší kategorie, nebude mít důvod se k wolfu vracet.

wolf-bila