Recenze Python .357 6″

Kdo si chce pořídit nějakou tu krátkou zbraň, ten na našem (neřkuli světovém) trhu najde nepřeberné množství variant. Tudíž si po krátkém rozhodování vybere některou verzi pistolí Glock (hnus hranatý, dobrý tak pro ministryni vnitra v brakové novele), M9 (hnus obecný, americko-italský, k vidění v každém filmu), popřípadě si dá trochu práce s originalitou a sáhne po M1911 (klasika největší, už skoro století hyzděná civilními variantami) nebo Desert Eagle (pořádný kus pistole, navíc to nosí agent Smith a Mona Sax). Většina dalších pistolí už se dá mezi českými hráči počítat na prstech (a to i náš národní poklad – CZ-75). Ano, záměrně používám slovo pistole. Revolverů na akcích opravdu moc nevidíte, přičemž smysl tohoto jevu mi uniká. Jo, oni to vlastně nenosí speciální jednotky.

Po pořízení záložní AEP pistole mě napadlo, koupit si z poctivého platu českého skladníka nějaký ten originální kousek. Bohužel, domácí trh v tomto ohledu překvapivě mlčí a nabízí poměrně chudý výčet typů revolverů. V hledáčku u mě zůstaly samozřejmě typy co největší, a tudíž na akci dobře viditelné. Volba se tak poměrně rychle snížila na známý Colt Python. Pro neznalé – jde o klasický revolver ráže .357 Magnum s šesti-palcovou hlavní, používaný v mnoha (mnou velice oblíbených) filmech, jako třeba „Profesionál“, „Policajt nebo rošťák“ (jo, Jean-Paul patří k mým hereckým favoritům) nebo „Magnum Forces.“
Zbraň se u nás prodává od dvou různých výrobců. První od TM, druhá od CG. Nastalo dlouhé a bolestné rozhodování. Obě zbraně totiž stojí takřka stejně, jsou si podobné zpracováním a u každé najdete nějaké ty výhody. Nakonec zvítězila má milovaná TM (po anime a Battle Royale ta nejlepší věc z Japonska) se svým těžším a lépe povrchově zpracovaným výrobkem. Jen na okraj, výhoda jeho konkurenta tkví v nábojnicích, které jdou vyndat. Nu, a už mi revolver leží na stole. Stál něco kolem tří tisíc, těžko říct, zda to někdy klesne.

Co k tomu dál napsat? Jde o zbraň plynovou, o kapacitě dvacet čtyři ran v šesti komorách (ano, tady se krásně smývá největší nevýhoda ostrých revolverů – malá kapacita). Zpracování ujde, byť toho kovu tam taky mohli dát víc. I tak zbraň působí bytelně a pevně. Jedinou výtku mám k provedení mušky. Celý výlisek je malinko křivý (obávám se, že tato chyba spojuje všechny vyrobené kusy), což u plynovky stejně tolik nevadí. Naopak musím zdůraznit, že zbraň krásně padne do ruky (tedy, alespoň do mojí pařáty) a vyvolává v člověku neuvěřitelnou touhu vzít na sebe koženou bundu a jít sbalit nějakou hezkou Francouzsku.

Tak, teď třeba střelba. Naplníte plynem (v rukojeti), a můžete začít nabíjet. Válec obsahuje imitaci šesti patron, do každé pomocí plničky strčíte přesně čtyři kule. Zbraň funguje jako dvojčinná, tudíž stačí pouze mačkat spoušť. Pro větší efekt můžeme celý mechanismus ovládat i natažením kohoutu. Zbraň bohužel trpí nepříjemným faktem, přítomným u jiných revolverů. V okolí válce dost utíká plyn, a tak nám Colt celkem žere. Přesný počet kulí, který vystřelíte na jedno naplnění, je asi XX (hodnota cenzurována). Přebytečný plyn pak můžete vypustit stlačením kohoutu směrem dopředu.
Vlastní výkon mě docela překvapil. Úsťová rychlost jak se na plynovku sluší, kule si svých pár desítek metrů poctivě ulétne, jen ta přesnost tak úplně nevyšla. Na druhou stranu, na jako vzdálenost se většinou střílí revolverem? Jinými slovy, výkon zbraně bohatě vyhovuje podmínkám kladeným na záložní zbraň, jen s terčovou střelbou to nepřehánějte.
Jdeme k hledisku dalšímu, a sice celkový dojem a styl. Takřka plné hodnocení! Ve stehenním pouzdře vypadá dostatečně monumentálně a hrozivě, a vhodně podtrhuje váš celkový dojem.

Zatím se zdá, že převážně chválím. Hodlám v tom pokračovat, protože zbraň mě skutečně mile potěšila, zvlášť když o ní nějak moc informací nebylo k sehnání. Tudíž si vesele chodím po světě s velkým revolverem a vysmívám se všem majitelům fádních poloautomatických (ale i plně automatických) pistolí. Šlo mi přeci jenom o originalitu, a té se tady dostává v míře vrchovaté. Teď si hezky přečtěte shrnutí plusů a mínusů, já si zatím jdu pustit jednu skvělou písničku od Ennia Moriconeho.

+ kvalita zpracování
+ výkon
+ kapacita zásobníku
+ originalita typu
+ dobře sedí do ruky, vyvážený a přes velikost příjemný na nošení
– spotřeba plynu
– cena
– mírně křivá muška

Hanz