Recenze MC-51 (T3 série)

Skonem mé G3- SG1 nezanikl můj zájem ve starších zbraních bez odporných RIS systémů, integrovaných zaměřovačů a podobných moderních hovadinek. Ba naopak. Obrys štíhlých předpažbí a širokých zasobníků, protahujících se křovinami africké buše nadále tvořil náplň mých představ.

Nakonec se našlo zbytečných pětadvacet stovek, které padly na zkrácenou variantu G3, nazvanou MC51, dle předlohy vyráběné firmou FR Ordnance International pro britské speciální síly. Zde bych poznamenal, že objem výroby ostré zbraně zdaleka neospravedlňuje výrobu AS repliky, nicméně pro výrobce možnost rozšířit sortiment znamenala jen použít předek z MP5tky a uříznout pažbu. Díky za snahu.

Zpracování je stejné jako u vetšiny ostatních Gétrojek na trhu, tzn u všech které nejsou od CA. Všechno kromě spouště, přepínače, pojistky zásobníku, mířidel, kompenzátoru a úchytu pažby je plastové. Nezmiňuji šrouby a pružiny. Na zbrani je to boužel docela poznat, je i na svou menší velikost lehká a vypadá opravdu dost plastově. Nicméně pokud zachováte při jejím používání základní návyky (nepřejíždět autem, například…) tak nehrozí, že by se samovolně rozpadla. Očko na popruh se oproti velkému množství jiných zbraní nachází jak vepředu tak vzadu a drží pevně. U té mojí byl z výroby povolený přepínač střelby a dost nehezky odstával – připomínal spíše náušnici. Dá se – pochopitelně – opravit pouze po rozebrání.

Akumulátor se umisťuje do předpažbí, vejde se 8,4V a možná při troše pilování 9,6V. Samozřejmě 7,4V lipolka vám v něm bude ještě chrastit. Dodávaná baterie je 8,4V 1100mAh. Poskytuje sice solidní kadenci i rychlou odezvu, vydrží vám ale při plném nabití cca 500 ran. Což je sakra málo, takže bych se pohlédl po něčem kvalitnějším.

Zásobník, plechový točák, pojme velmi hezkých 500 kulí. Mimo dodávaného tlačáku se dá za cenu takřka socialistickou koupit tlačák na 110bb, což myslím uspokojí i v tomto směru náročnější hráče.Pro ty náročnější v jiných směrech tu máme ještě dvouapůltisícový buben…

Střeleckými vlastnostmi patří zbraň spíše k průměru. U kulí se 0,23 jeví jako optimální gramáž, dostřel je uspokojivý stejně tak jako fps. Koneckonců i absence pažby předurčuje tuto zbraň spíš k boji na kratší vzdálenost, kde se vyplatí spíš kadence než síla. (pokud samozřejmě nejste arogantní buřt střílíce skrze okenní tabulky).

Ke zbrani dostanete nízkou montáž na optické zaměřovače a hlaveň je zakončena standartním 14mm závitem. Osobně jsem zkusil zbraň osadit kolimátorem a tlumičem, a následně málem vrhl. Na G3 obecně se takové věci nehodí. Komu se to líbí, má navíc na výběr krátkou i dlouhou verzi s RIS předpažbím a nemusí kupovat tuto.

Celkově hodnotím 5/10 za provedení, 6/10 za výkon, ale je to fuk – jakmile bude FALka, či G3 od CA, půjde asi ze skříně málokdy…