Recenze M733 (JG)

Jednoho dne mě napadlo, že bych si mohl pořídit nějakou americkou zbraň, která by sloužila v mém arzenálu jako alternativa AKMka. Zdrojem tohoto nápadu byl vlastně tak trochu i inzerát, nabízející lehce použitou M733 za cenu takřka lidovou. Jelikož právě bylo po výplatě, rozhodl jsem se udělat si radost. Když jsem se o několik hodin později připotácel opilý z restauračního zařízení, inzerát na mě ještě stále svítil z monitorů a ve stavu podroušeném jsem na něj s pokrčením ramen odpověděl.

Zbraň dorazila v pomlácené krabici o týden později, spolu s baterkou a zásobníky. Nad třicítkovými tlačáky původního majitele jsem dlouho dumal, a nakonec je hodil dozadu do skříně, kde jsou dodnes, a to pouze z toho důvodu, že je potkan odmítl sežrat. Omlácený plechový točák svědčil známkami používání o tom, že si jimi ten dotyčný stejně jen honil ego.

Plastovost konstrukce jsem očekával, ale celkově jsem byl příjemně překvapen pevností těla a pažby. S předpažbím, jak je u plastových koltovin zvykem, to bylo horší. Uchycení předpažbí, mířidel a potažmo i celé vnější hlavně je nehorázně debilní. Už je mi jasné kde se vzaly všechny ty báchorky o zbraních přelomených v půli.

Nevím do jaké míry je to na nových zbraních, ale u mé se mířidla po několika operacích s akumulátorem dají otáčet kolem hlavně a ze dvou dílů předpažbí nedrží pořádně na místě ani jeden.
Výhazové okénko mělo utrženou záklopku, což jsem slyšel, že je velmi častá vada. Zrovna to mi ale absolutně nevadí.

Manipulace se zbraní je jinak fajn, až na pažbu amerického typu a štelování hop-upu, což je ale obojí vlastnost, a ne chyba, bohužel. Subtilnost zbraně je velkou výhodou v manévrování, ale celkově budí trošku dojem hračky.

Výkon je průměrný, nebudu uvádět žádné konkrétní hodnoty, jen napíšu, že jak z dostřelu tak z razance mám dobrý dojem a poměrně zbrani v tomto ohledu věřím. S baterií 8,4V/1100mAh je slušná i kadence (nějak ta-ta-ta-ta-ta-ta) a větší baterku do zbraně nedostanete, jedině li-polky (pak zhruba tatatatatata).

To umožňuje i poměrně rozsáhlý upgrade, na druhou stranu v téhle cenové relaci se pomalu můžete podívat po celokovu a hrabat se ve střevech tomu. Mech je verze II, čili nejspíš nic moc nad M120 nesnese a tradičně vám z něj uletí předek.

Typ zbraně rovněž dovoluje použití všeho možného příslušenství. Zadejte do vyhledávače na libovolném e-shopu slovo colt a pak už jen počítejte Palacké za doplňky. Optické zaměřovače namontujete po zakoupení lišty bez problémů, závit na hlavni tradičně 14mm levotočivý. Granátomety by měly jít bez problémů také, ale nemám – nepotvrdím.
Řekněme si, že z druhé ruky za tu cenu jde o dobrou zbraň, nicméně za plnou cenu už dostanete lepší, lépe zpracovanou i střílející.

Adam