Recenze IMI UZI SMG

…aneb Be a man among men…

„UZI, 9 mm“ pravil guvernér státu Kalifornie v jedné ze svých nejslavnějších rolí. Dost slabá náhrada za dvoufázovou plazmovou pušku, co? Mě ke koupi vedlo hned několik faktorů. Za prvé, má životní touha po originalitě – UZI jsem na akci viděl dvakrát nebo třikrát za kariéru. Za druhé ještě životnější touha vlastnit samopal vzor 26, a když není (není!) tak alespoň něco podobného. A za třetí mám film Terminátor opravdu rád…

Zbraň na první a druhý pohled
Dodávaná v tradiční krabici s několika zajímavými nápisy. Jeden si můžete přečíst v podtitulu recenze, druhý vás poučí, s čí zbraní se chystáte do akce. Pokud jste člen americké zvláštní služby či žoldnéř, máte ten pravý nástroj. Krabice je udělaná přesně na velikost zbraně, ani víc, ani míň. Když nic jiného, zabere doma málo místa.

Zbraň samotná mě překvapila svým zpracováním, jako celek působí realisticky. Na svou velikost se zdá dost těžká, ačkoliv má něco malinko přes dvě kila. Co potěší dvojnásob, je dokonalé vyvážení. Tenhle výrobek si přímo říká o střelbu jednou rukou. Zbraň je vybavena dvěma pojistkami, jednou na levé straně těla, v polohách odpředu dozadu semi-auto-nic, a druhou dlaňovou, veskrze zbytečnou. Nehrozí, že kvůli ní nevystřelíte, tvar rukojeti vyžaduje její neustále držení.

Baterka model AK se dává nahoru, a rozhodně tam padne lépe než do AK-47S (vlastní zkušenost). Kryt baterky je z kovu, a při jeho zacvaknutí se nesnažte být jemní. U mnou držené zbraně na něj platí pouze hrubá síla.
Záchyt zásobníku je na levé straně pistolové pažby a nevykazuje žádné problémy. Při střelbě jsou obě ruce v bezpečné vzdálenosti od něj, takže by nemělo docházet k samovolnému vyklouznutí zásobníku. Zásobník samotný je kratší, než by člověk podle filmů řekl a pojme slabých 55 ran. Záhy pochopíte, že pro tuhle zbraň je úplně k ničemu.
V celkovém zpracování vyniká pažba zbraně. Sice chvíli trvá, přijít na to, jak se vlastně skládá (hrubá síla opět na místě) a barva z ní se rychle opotřebuje, ale díky dobře vyřešené konstrukci se na ní neprojevuje „vyklání“, známé u jiných zbraní se sklopnou pažbou.
Mířidla vyvolají nejprve úžas, potom smích a vzápětí rozhořčení, střelbu podle nich může aplikovat pouze psychicky narušený jedinec. UZI je zkrátka samopal a přesné míření tu nemá co pohledávat.

Vnitřek
Pokud můžu poradit, nikdy se do zbraně nedívejte a spokojte se s kresbou v návodu. A pokud se něco uvnitř pokazí, vyhoďte zbraň z okna a kupte si novou. Rozborka začíná krásně, snadno obklopíte pistolovou rukojeť, rozložíte tělo na dva kusy a sundáte pažbu. A tady narazíte na velký, ale opravdu velký problém. Uvnitř těla se nachází festovně sešroubovaný plastový válec, který ukrývá vše podstatné. Stručně řečeno je UZI válec v hranolu, ze kterého trčí zásobník. Docela rád bych potkal autora vnitřních dílů. Zbraň se v tomto ohledu liší od všech ostatních. Všechny díly, motor, mechabox verze 5, píst, leží pěkně v jedné přímce. Kromě toho je tam dalších cca 10 odlišností od všeho normálního. Podívejte se na obrázek v přiloženém návodu. Chápu, že jinak by zbraň tohoto tvaru nevznikla, ale pohled dovnitř porazí i otrlé borce. Proto tuhle kapitolu pěkně opustíme.

Příslušenství
TM nikdy nebyla štědrá firma, co se základního balení týče. Nejraději by každou zbraň prodávali na dva kusy. Tady nám kromě propagačních materiálů, návodu a zásad bezpečnosti nechali pytlík kulí (200 ks) a přechodku na tlumič. Ano, přechodku. Zvláštní válec ze dvou částí, jímž obemknete vnější hlaveň a případný tlumič a celek rychle sešroubujete. Momentálně chodím po světě a hledám tlumič s vhodným průměrem. Povinnou věcí je pro každého majitele UZI nákup točáku na 220 ran. V době psaní recenze (únor 07) stál kolem tisíce korun.
Nějaká ta drobnost se dá přidělat na předpažbí. Je krásně rovné a není problém na něj přidělat lištu. Dobře na něm vypadá taktická rukojeť, ačkoliv vzhledem k velikosti zbraně zbytečná, popř. laser a pro ortodoxní cvoky doporučuji granátomet.

Uchycení popruhu je dost zvláštní, jedno očko je bez problémů v první třetině zbraně, druhé umístil konstruktér na skládací pažbu. Tudíž jakmile pažbu rozložíte, popruh se vám překroutí a v horším případě vám zaškrtí nějaký důležitý krevní oběh.

Střelba a výkon
Jsou dva základní způsoby střelby. První od ramene, s rozloženou opěrkou, mnohem lepší a účinnější, a pak filmový, se složenou zbraní od boku. Sice k ničemu, ale zato lépe vypadající. Při střelbě zbraň vyniká zvukem. Garantuji, že něco podobného uslyšíte pouze u UZI. Zvuk připomíná šicí stroj v ideální formě, popř. elektrickou turbovrtačku. Inu, není nad to, když vás každý na dálku pozná.

A máme tady výkon. Dostřel zbraně je srovnatelný s většinou AEG v základu a lepší to nebude. Vnitřní mechanismus prakticky vylučuje nějaký větší tuning. Proto je UZI ideální zbraní na CQB, kde dostřel není rozhodující. Se svou velikostí vám v budově poskytne cenné služby. Horší je to s úsťovou rychlostí. Doporučuji nasadit munici 0,20 a dělat jakoby nic. Ještě k nastavení hopu. Je podobné zbraním řady AK a VSR od TM. Bohužel se k němu nedostanete tak snadno, je pěkně vedle baterky, takže musíte sundat horní díl. Tahle věc se Japoncům opravdu nepovedla.

Máme tady to nejzajímavější. Jakmile začnete střílet na automat, dostřel se rychle zvětšuje. Prvních pár kulí dopadne pár metrů před vás, načež se slavnostně dostanete na velkou kadenci a slušný dostřel. Pro někoho odchovaného motorem EG700 je kadence UZI docela šok. Z těchto řádků plynou dvě věci. Za prvé vynechejte střelbu jednotlivými ranami. Připravíte se o jedinou výhodu. A za druhé nyní víte, že při fanatickém kropení (a jinak se s UZI hrát nedá) točák opravdu potřebujete. Pokud vám došli peníze na další zásobník, noste na akce dobrou záložní zbraň.

Hodnocení
Jako největší klad této zbraně hodnotím její velikost a skladnost. Kromě již zmíněné výhody na CQB se dá bez problémů nosit jako záložka k primární zbrani. Díky nízké váze ho pak může používat kdokoliv. Pokud bych měl něco vytknout, pak jednoznačně štelování hopu. Pokud jste na to před akcí zapomněli, pod palbou to (na rozdíl od AK) neuděláte. Výsledné hodnocení – nebrat jako primární zbraň. Existují desítky mnohem lepších alternativ, které se navíc dají vnitřně vylepšit. Jako záložní zbraň pro ostřelovače ovšem nemá chybu a jako speciální zbraň pro boj v budovách také ne.

7 z 10 (70%)

PS: Pokud se věnujete Shadowrunu anebo chcete dobrou zbraň pod kabát, neváhejte a berte, dokud se dá UZI sehnat…

Hanz