Recenze H&K G3 SG1

Kdysi dávno mi jeden Amík těsně před svou smrtí řekl, že jestli chci hrát soft na úrovni, tak musím zahodit svou věrnou Super 9 PRO a pořídit si elektriku. Když jsem pak smíval jeho krev z pažby, musel jsem uznat, že měl pravdu. Na základě mého způsobu boje jsem si vybral bez váhání pušku G3 SG1 a překřtil jí na Garfielda. Teď tedy k recenzi.

Věrnost a vzhled
Zbraň představuje německou ostrostřeleckou pušku HK G3SG1 (Schützen Gewehr/1), což je podstatně zpřesněná G3A3. Originál střílí bývalou ráží NATO 7,62 x51 z dvacetihranného zásobníku, uzamčení neklasického HK typu, tj. dynamický závěr brzděný válečky po stranách závorníku. Tolik technický popis ostré zbraně.
Krabice z Japonska obsahuje vlastní zbraň, tlačák na 70 ran, 200 kulí 0,25, ládovačku, vytěrák a manuál, který vám ovšem moc neřekne. Zbraň váží necelá tři kila a je velmi dobře vyvážená. Dále, jak je u Marui zvykem, převažuje plastová konstrukce. Pojistka na levé straně klasického MPS/G3 stylu a celkem slušně ovladatelná. Samozřejmostí je stavitelný hop-up. Spoušť je dobře dostupná i v rukavicích díky velkému lučíku. Ergonomie velmi slušná, k tomu napomáhá přídavná lícnice. Zbraň navíc obsahuje dvounožku, která se mi ovšem v praxi moc neosvědčila. Vnitřnosti jsou standard, pružina 90 a mechabox verze II. Celkové zpracování je pak na velmi slušné úrovni.

Výkon
Prostě klasická elektrika, na 35 není problém trefit postavu jednou ranou a zásah dávkou do skupinového cíle je možný i přes 45 metrů, k čemuž výrazně přispívá hlaveň délky 470 mm. Jako střelivo se mi nejlépe osvědčily kule 0,25.

Velikost
Tak tady musím říct, že je to fakt macek, po mých drobných úpravách (tlumič aj.) má 110 cm a váží 5,5 kg. Naštěstí je dobře vyvážená, takže to není tolik znát, ale stejně se člověk prohne.

Zásobník
Zásobníky na G3 můžu jenom pochválit. Kapacita u točáku je 500 ran, tlačáku pak 70. Oba jsou kovové, a relativně krátké, takže lze pohodlně střílet i v leže. Hodnotím je jako velmi spolehlivé.

Mířidla
Jsou klasického MPS/G3 typu, ale u této zbraně je samozřejmostí použití optiky. Tou je v mém případě ZEISS S-12×56 s podsvícením a klasickou odstřelovou osnovou.

Příslušenství
Je toho hodně, v podstatě vše pro MPS a po instalaci RIS lišt si tam můžete upnout i umělý hovno. Jediným problémem je absence závitu na tlumič, ovšem i to jde obejít nalisováním závitu na pahýl vnější hlavně.

Konkurenti
Na trhu jsou jen dvě další zbraně v ostrostřelecké divizi, a to M14 a SIG-550, ovšem první je americký šmejd a druhý se mi nelíbí. Tady prostě není co řešit.

Hodnocení
Je to solidní kvér za slušnou cenu (9990 Kč u BAS). Není to zbraň pro každého, ale já bych neměnil v žádném případě. V podstatě jako největší nevýhoda se mi jeví, že je trochu rozvrzaná.

Hodnocení: 9 z 10 (90%)

Ratte