Recenze FN FiveSeveN

Jako fanouška skvělého seriálu Battlestar Galactica mě tato zbraň velice lákala a když padlo rozhodnutí dělat bokem i mariňáky z toho seriálu, byla to jasná volba. Původně mělo jít o 6mm verzi, ale z neznámého důvodu dorazila tato. Inu co se dalo dělat, vzal jsem ji za cenu 5500kč.

Provedení:
Je na slušné úrovni s kompletním ražením, jen na pravém boku je navíc nápis nenápadným písmem: MARUSHIN INDUSTRY CO. LTD. MADE IN JAPAN. Povrch plastového těla by mohl být lepší, ale člověk nemůže mít všechno. Závěr je rovněž plastový s vnitřní kovovou vložkou, což je kupodivu i u ostré zbraně, s tím rozdílem, že zde je vložka ze slitiny zinku a ne z oceli. Kovová hlaveň je dlouhá 110mm a vyniká zakřivením v jedné třetině délky. Nevím, k čemu to má sloužit, ale mohu říci že je to tak opravdu vyrobeno a nejedná se o defekt. Osobně za to dávám vinu matrixu. Hop je stavitelný a to tak, že hlaveň vyndáte a pohrajete si s imbusem na horní straně komory, klíč je dodáván ke zbrani. Vnitřní součástky, tolerance a plochy jsou na velice dobré úrovni, zde nemám co vytknout.

Co se rozměrů týče tak délka: 213mm, váha: 725g, z toho téměř 400g zásobník, šířka 29mm, výška 146mm.

Mířidla jsou kovová, výškově a stranově stavitelná a dobře čitelná. Ergonomie na slušné úrovni, vzhledem k tomu o jak velkou zbraň se jedná.

Rozborka:
Jednoduše vyndáte zásobník, posunete rozborné tlačítko, závěr stáhnete dozadu a vyjmete vyklopením nahoru. Hlaveň stáhnete dozadu, vyklopíte a vysunete ven. Další rozborku nedoporučuji protože spoušťové ústrojí je celkem složité, a kompletace by zabrala i zkušenému člověku dost času.

Ovládání:
Jako u ostré zbraně. Směrem od ústí hlavně: rozborné suvné tlačítko, oboustranná pojistka, spoušť, pojistka zásobníku (dá se upravit i pro leváka) a záchyt závěru. Všechny ovládací prvky jsou dobře dosažitelné a výrazné.

Zásobník:
Tvoří většinu váhy a má realistické kovové provedení. Zatím neuniká a plyn stačí na cca 25kulí. Kapacita je 11 ran. Osobně nechápu proč na zbraň, která má v reálu ráž 5,7 mm a dvacet ran v zásobníku naroubovali 8mm s poloviční kapacitou, ale budiž. Jinak počítejte s tím, že plynu si zásobník z flašky vezme celkem dost. V balení je ještě tyčka pro snadnější ládování, ale nevyužijete jí páč plnění jde naprosto bez problémů. Ještě je třeba říci, že zásobník je dost rozměrný a je možné, že se nevejde do některých sumek.

Příslušenství a upgrade:
Má to RIS lištu takže cokoli od granátometu ( což je můj případ neb v Galactice ho tam mají) až po svítilnu. S trochou snahy a vrtačky by se dalo něco dát i nahoru. Zásobníky se dělají jen ty samé co ke zbrani takže na CO2 zapomeňte. Taky se dají pořídit pouzdra atd.

Upgrade:
nevím o něm a vzhledem ke specifikům této zbraně je zbytečný. Já jsem jenom trochu přeleštil drážky závěru a těla pro lepší chod.

Dostřel:
Nečekejte zázraky, ale na osmičku to celkem ujde, cca 25m se dá člověk trefit s nastaveným hopem. Jako u každé plynovky záleží na teplotě atd. Navíc dvojnásobná váha kulí se taky nezapře. Prostě je to stylová záložka, sniperku v tom nehledejte.

Shrnutí:
+ provedení, ráže 8mm, mají to v Battlestar Galactica
– cena, je to plynovka

Ratte