Recenze FN FAL Para

Tento velmi originální kvér mají jen v Anareusu, navíc vedený pod názvem FN Fall za dekorační cenu 7100. Je pět verzí lišících se délkou hlavně a pažbou. V krabici jsem našel návod, tlačák, výtěrák a rychloplničku.

Provedení:
je na vysoké úrovni, zvláště kovové tělo se opravdu povedlo, plastové je jenom předpažbí a rukojeť, které jsou také solidně udělané, jiná možnost ani nebyla, jelikož je FAL při délce 115 centimetrů velice subtilní a být z plastu zlomí se při každém zatížení. Všechny díly na sebe perfektně lícují, celá zbran je velice pevná, takže nikde nic nevrže a ovládací prvky jsou shodné s oreginálem. Na levé straně je ražení FAL CAL.7,62 x 51 NATO. Jedinou nevýhodu vidím v doprava sklopné pažbě, ta ač pěkně zpracovaná a s pevným zafixováním, je ve sklopené poloze poměrně volně a třeba při chůzy tříská patka pažby o tělo. Také je problém v mechanismu, pro sklopení je třeba celou pažbu po vertikálním čepu posunout dolů a k tomu je třeba celkem velká síla. Mířidla jsou mikrometrická, stavitelná, avšak já je nahradil RIS lištou pro montáž kolimátoru.

Zásobník:
Se zbraní jsem dostal masivní tlačák na 95 kulí, z kterého jsem ještě nevystřelil ani kuli a nehodlám s tím začínat, místo toho používám točák od stejné firmy na 550 ran a jsem s ním tuze spokojen, neb se mi ještě nesek.

Příslušenství a upgrade:
Tak upgrade všechen na elektriky mechem 3, a příslušenství přímo jen bodák, gumový návlek na rukojeť, popruh a točák. Pak už jenom RIS lišty a něco na ně hodit.

Rozborka:
Nejdřív vymontujete rukojeť a šroub pod pažbou a kvér jakoby „zlomíte“, rozložíte na dvě části a vyjmete závěr s krytem, pak jednoduše vyjmete mechabox nebo hlaveň s komorou.

Dostřel:
Střílí jak po lehkém tuningu, tudíž nějakých 60 metrů efektivně a s kulema 0.25g a to s poměrně malým rozptylem.

Ovládání:
Jak reál, takže přepínač na levé straně a je aretován, takže se při střelbě neposouvá. K hopu se dostává natažením závěru ( dobrej zvuk ) přes výhozí okénko. A nakonec výměna baterie, to je hlavní problém FAL, aby se sundalo předpažbí, v kterém je umístěna baterie, je třeba odmontovat jeden šroub, díky tomu se sice předpažbí nevyklá ale bez nářadí si baterku nevyměníte. Dále

Akumulátor:
AK baterie 8,4V daná do předpažbí, s menší úpravou se vejde i 9,6V. Já jsem vždy preferoval velké baterie, proto jsem vyvedl konektor do kapsy na pažbě.

Jelikož k této zbrani nejsou údaje o součástkách ani na stránkách výrobce, tak tu je seznam:

mechabox ver. 3 zesílený
ocelový trn
pružinu bych odhadl na M100
protitlaká hlava
kovová ložiska
hopová komora shodná z G3
hlaveň 55!cm základní bronz
kola trochu zesílená (lepší než Marui horší než Systema)
píst polikarbon s jedním ocelovým zubem

Shrnutí:

+ originalita
+ dostřel
+ kvalita zpracování

– pažba bez zajištění
– komplikovaná výměna baterie

celkové hodnocení 90%

Ratte