Recenze FAMAS F1

Historie: Tato zbraň byla zkonstruována na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Prvních 10 kusů bylo vyrobeno státní zbrojovkou roku 1971. Do výzbroje byla zařazena roku 1975 po dva roky trvajících intenzivních armádních zkouškách a nahradila dosluhující samonabíjecí pušku MAS 49 a samopal MAT 49. (zdroj: wikipedia)

Zpracování: Nejprve o materiálech. Tělo je téměř kompletně z plastu, z něhož na několika místech vyčnívají kovové prvky, což jsou vnější hlaveň, část mířidel, přepínač režimu střelby, RIS lištu na předpažbí, dvojnožku a spoušť. Nicméně nikde nic nevrže, patří k těm lepším. Uvidíme jestli se jejich matný povrch časem ohladí nebo jinak zasviní, ale zatím jsem mimořádně spokojen. Velmi příjemně je zpracovaná botka pažby, která je pogumovaná a velmi pěkně sedne do ramene, stejně tak rukojeť. Co naopak působí velmi vetchým dojmem je spoušťová pojistka, která vypadá jako ukradená ze šlehačky ve spreji. Štelování hopu se ukrývá pod lícnicí, kterou si, podle toho jestli jste pravák nebo levák můžete přehodit na tu či onu stranu. Je velmi jemné (jedna z nich pravila..) a můžete si s ním kroutit dle uvážení.
Co se týče vnitřností, jsem si jist jednou věcí a to použítím upraveného mechu typu I. Dle popisu by do něj měl jít standardní krátký motor, a nikoliv atypický, což bylo pro FA-MAS od TM příznačné. Jedinou atypickou věcí v mechu by tak měla být západka zpětného chodu, která vypadá jako japonský znak pro snowballing.
Jedna vychytávka – spodek rukojeti lze odklopit a dovnitř se vejde buď pár cigár, nebo třeba klasická tyčinka Snickers. To se vám ale pak nesmí potit dlaně.

Akumulátor: Ke zbrani dostanete přibalenou baterii 8,4V/1100mAh pochybného vzevření, po plném nabití však dokáže mecháč roztočit vcelku uspokojivě. V předpažbí je dostatek místa i pro jiné typy AKU, vejde se bez problémů MINI 9,6V, Li-pol 11,1V a Li-pol 7,4 se v předpažbí úplně ztratí.

Zásobník: Zásobník je plechový na cca 300 bb. Není boužel kompatibilní se zásobníky standardu STANAG, ani by to ostatně neodpovídalo tomuto modelu FA-MASky, ale vcelku jednoduše by měly jít buď zásobníky, nebo zbraň upravit tak aby se daly použít – oba mají vyústění v přední části, jediný problém je tedy absence záchytu na zásobníku a „žebro“ na zadní straně. Případná úprava má své opodstatnění hlavně kvůli nehorázně širokému sortimentu STANAGů.

Střelba: Na krabici stojí 466fps. Než vám praskne guma u trenýrek, správně, to je pouze s kulemi 0,12g. Při použití 0,25g jde výkon (dle online zdrojů) na něco kolem 350fps. Dostřel i úsťovka jsou na velmi slušné úrovni, FA-MAS může směle konkurovat většině základových elektrik na bojišti. Takové 0,23 by měly poskytnout ideální poměr přesnost/dostřel.

Příslušenství: Předně – chybí přední očko na popruh. Jediná cesta je uchytit popruh za hlaveň nebo přední část nosného ucha. Mezi další příslušenství by se dal počítat granátomet na spodní lištu, po přidání patřičné montáže (BAS – 790,-) i optika nebo kolimátor. Pokud vás to vzrušuje, je možné na přepdažbí hodit další RISky a třeba svítilnu nebo lejzr.

+ Zpracování
+ Výkon
+ pouzdro na Snickers v rukojeti

– Rozborka
– Absence očka na popruh