Recenze Double Eagle M41

Tato recenze je určena všem těm, kteří tráví nekonečné hodiny v hádkách, zda je nejlepší model HK G36 od TM, nebo od CA. Možná, že obě mají něco do sebe. Ale ani jedna z nich se nevyrovná M41 od renomované firmy Double Eagle. Tento naprostý skvost je sice jen manuální, ale tento drobný nedostatek vyváží ohromná spousta kladů. Předně cena. Mě stála zbraň 220 Kč, namísto úvodních „tsistapade“. A to jsem navíc dostal zabalenou v krabici a ne tu stokrát ohmatanou vykopávku ležící na igelitu na stánku. Dokonce si můžete při koupi vybrat ze tří verzí – G s kolimátorem, L s laserem a GL s obojím najednou. V krabici s nádhernou kresbou dostanete zbraň rozloženou na několik dílů, kolimátor, laser, něco plastových patvarů (čili kulí), baterky do laseru, spínač na laser, držák na laser, podrobný návod formátu A4 o jednom listu, a ještě pár součástek, které nikam nepatří. Asi jde o zbytky odlitků z výroby. Zlatým hřebem sady je pak křížový šroubovák. Aby jste se při nošení moc nepředřeli, přibalil někdo hodný i velmi jednoduchý popruh, který lze připevnit na všechny verze zbraně (viz níže).

Věrnost a vzhled
No, jako G36 to pochopitelně vypadá, nejvíce se blíží verzi C. Jako výrobní materiál posloužil netvrzený plast, několik šroubků a plastová trubička, jejíž průměr si netroufám odhadnout. Pažba je sundavací, připojuje se nasazením a zacvaknutím. Na rozdíl od ostré zbraně či v úvodů zmíněných AEG se ovšem nedá sklopit do boku. A ani není potřeba. Jak vás upozorní návod (povšimněte si fotografie amerického vojáka, který má do ruky „dodělanou“ tuto zbraň), můžete si postavit tři varianty! A stačí k tomu několik vteřin a zkrácené zakončení hlavně, nasazené místo předpažbí. Style A, též Sub-compact je nejlepší zbraň na CQB, co mi přišla do ruky. Bez pažby a s zkrácenou hlavní (nebojte, vnitřní hlaveň si stejně neprodloužíte) vypadá jako…, no jako zbraň z nějaké povedené sci-fi. Style B pořád nemá pažbu, ale musíte nasadit delší předpažbí, výsledku se říká krátká karabina. A konečně Style C – karabina, kde použijete onu krásnou pažbu, která představuje polovinu celkové hmotnosti. Váha je údajně 1,1 kg , délka v jednotlivých verzích 430/648/718 mm. Zbraň pochopitelně disponuje pojistkou, umístěnou na levé straně v režimech jednotlivý výstřel a zajištěno. Podotýkám, že pojistku promáčknete, aniž by jste si toho všimli. A ještě tu máme plastové natahování, které si můžete přehodit na levou i na pravou stranu. Těžko říct, kde se utrhne dřív.

Výkon
Mnou zakoupená zbraň nestřílela. Bohužel mi kdesi vypadl záruční list, poskytnutý stánkařem, takže jsem nemohl uplatnit záruku. Nakonec se ukázalo, že mám hlaveň ucpanou polystyrenem. Pokud použijete munici přiloženou v krabici, získáte zbraň vhodnou pro likvidaci cílů na nejbližším rohem. Důležité je vést trajektorii střely zhruba úhlem 60°, jinak se můžete trefit sami sebe. Zbraň patří do staré dobré školy kvérů bez hopu, ale koho by to zajímalo. Dostřel je něco kolem dvaceti metrů, pokud máte dlouhé ruce a natáhnete je, tak i víc. Hozená pažba dokáže vzhledem k dobré rotaci zneškodnit protivníka na dvacet pět metrů, přičemž stále zůstáváte ozbrojení Stylem B.

Velikost
Pokud máte rádi estetiku, budete muset hrát se Sytlem C, který vypadá na první a zběžný pohled pěkně, ale je dlouhý. Vy, co nedáte na pochybné řeči jiných, používejte Style B. a vy, kteří hrajete mezi ignoranty, kteří nepoznají AK od Beretty, používejte Style A. Vypadá ohromně a v budově vás nic nezaskočí. Ještě malá rada pro Style C. Pozor, ať někde něco neurazíte při nějakém tom průniku do objektu. Zvláště si dejte pozor na tyto části zbraně: pažba, lišta s kolimátorem, předpažbí, rukojeť, uchycení zásobníku, tělo zbraně. Zbytek drží jako skála.

Zásobník
Na krabici vyobrazená zbraň má dva spojené. Výrobce bohužel přiložil pouze jeden. Zásobník vypadá pěkně, a to díky imitaci nábojů. Kapacita je 21, jde pochopitelně o tlačák. Pokud se vám podaří někde sehnat náhradní, jdou spojovat do bloků o hodně kusech. Na rozdíl od starších výrobků firmy Double Eagle neobsahuje pytlík s betonem na zatížení. Cenu náhradního zásobníku si musíte usmlouvat.

Míření
Můžete si vybrat ze tří možností. Použít pevná mířidla nahoře na liště, podle kterých zbraň občas střílí. Pak si můžete dolů, na R.I.S. lištu pod hlavní zavěsit laser, který se vám nikdy nepovede seřídit. Navíc se tím připravíte o Style A, což by byla katastrofální chyba. Takže zbývá kolimátor. Jde o plastovou trubičku, která se s trochou vůle a síly našroubuje na lištu. Jde o tzv. funkční maketu, kdy si sice rozsvítíte červený kříž, ale nemůžete jím pohnout. Přednost kolimátoru je ve vylepšení celkového vzhledu zbraně. Jako nejlepší se jeví střílet podle hlavně. Trefíte stejné nic jako ve třech předchozích případech, ale nepřipadáte si tak divně.

Příslušenství
Na R.I.S. lišty z asijské produkce se dá koupit tolik věcí, až přechází zrak. Na horní lištu se např. vejdou až tři kolimátory, plus čtvrtý na lištu spodní. Nebo tam přidejte nějakou tu taktickou rukojeť, další laser (ideální je pochopitelně jiné barvy) a s trochou zručnosti se dá pod předpažbí nainstalovat granátomet. Stojí přes deset tisíc, tak neváhejte.

Konkurenti
Nejvážnějším konkurentem této zbraně je typ M210, rovněž od Double Eaglu. Nepodařilo se mi najít jediný rozdíl. Prodává ho firma BAS za 410 Kč a navíc existuje i „těžká“ verze, která váží o pár gramů víc. A tady je místo, kam napsat přednosti této zbraně oproti stejným typům od TM, CA a nově také STAR. Tyhle všechny AEG můžete s klidným srdcem zahodit. Myslíte, že některá z nich vystřelí pod vodou víc než jednou? M41 to dokáže ve všech třech variantách. Dá se házet pažbou od AEG na protivníka? Nedá. Brečíte, když vám tahle zbraň spadne ze čtvrtého patra na chodník? Ne. Dají vám k AEG šroubovák? Zase ne. Takže M41 či 210 je zbraň, která na našem i světovém trhu nemá konkurenci. Takže se nehádejte, zda chcete TM nebo CA a sáhněte po Double Eaglu.

Hodnocení
Opravdu, jak se dívám na M41, visící na stěně, popadá mě pýcha nad dokonalostí této zbraně. V ASP jí navíc mám šanci využívat po dlouhou dobu zimních měsíců. Ve zbytku času pak zabírá místo na zdi jako dekorace. Pro zavěšení na ozdobu se nejvíce hodí Style C, jelikož pažba ho alespoň trochu vyváží. .Zbraň se tedy skvěle hodí na ozdobu, mnohem méně na střelbu a pokud bych ji na něco nepoužíval, pak na airsoft. Jinak jsem s ní po všech stránkách spokojen.

Hodnocení: 1 z 10 (10%)
Hanz