Recenze CZ-75 UHC

Dlouho jsem váhal, zda psát recenzi na pistoli, kterou prakticky nikdo nepoužívá, ale třeba se takový odvážlivec najde. Proto mu doporučuji přečíst následující řádky.

Mě se do rukou dostala z jediného a velmi prostého důvodu. Chtěl jsem českou zbraň, ale moje osobní konto bylo na dost nízké částce. Takže místo kvality od Tokyo Marui jsem pořídil levnější čízu od UHC. Sloužila mi věrně zhruba půlrok, než ji do airsoftového důchodu poslali lepší kousky…

Věrnost
Zbraň má představovat první model pistole CZ-75, která dosáhla velkých vývozních úspěchů, vyráběla se v licenci v několika zemích a ještě častěji posloužila bez licence jako výchozí bod pro nově vznikající pistole (např. izraelská pistole Jericho). Podle podkladů, které na tuto zbraň vlastní, je výrobek firmy UHC věrný své předloze. Horší je to s hmotností. Jakmile zbraň uchopíte do ruky, nestačíte se divit. Je neskutečně lehká. Pokud vás láká větší realita, hoďte do ní pár závaží. Trochu se to zlepší. Většina zátěže je pochopitelně umístěna v zásobníku.

Výkon
Měl jsem možnost zbraň porovnat s pistolemi od HFC a s municí 0,20 značky King se mi je podařilo přestřílet na dostřel i přesnost. Ale nečekejte žádný zázrak. První dva měsíce používání (týdně minimálně jedna akce a spousta střílení do terče) výkon vydržel, účinný dostřel se pohyboval okolo dvaceti metrů. Po uplynutí této doby začal dostřel klesat. Částečně to vyřešilo používání munice 0,12. Mnohem více zbrani prospělo důkladné promazání všech dílů a zakoupení nové hop-upové gumičky (stojí pár korun a neskutečně rychle se vydře). Po uplynutí dalších dvou měsíců už pistole pouze uboze plivala libovolně lehkou munici na patnáct metrů a účinně zasahovala na deset. Takže přesně to, co se dalo za ty peníze čekat. Na obhajobu firmy UHC dodávám, že jsem zbraň používal opravdu neustále a prakticky každý den šel alespoň jeden zásobník do terče. Poměr výkon/cena přesně odpovídá druhé položce. Ta mimochodem činí 950 Kč.

Velikost
Nevybočuje z kategorie „klasických“ pistolí. Pro nošení naprosto ideální. Existuje celá řada pouzder, obyčejných i taktických pro tuto zbraň. Nejlevnější pořídíte za pár korun, s kvalitou pochopitelně roste cena.

Zásobník
Má kapacitu dvacet tři ran. Při používání jsem nenarazil na žádné potíže. Jediné, co je na zásobníků důležité je fakt, že ho lze použít pro čízu od Marui. Padne tam sice trochu ztuha, ale nevadí. Náhradní zásobník vás přijde na krásných 250 korun a jakákoliv jiná velikost než dvacet tři neexistuje.

Příslušenství
Firma UHC kromě náhradního zásobníku žádné jiné příslušenství nevyrábí. Samozřejmě vám to nebrání v pořízení spousty věcí jako baterky, lasery atd., fajnšmekři pořídí něco na skutečnou čízu, ale upřímně řečeno, proč se nějak starat o pistoli, která vás v akci rozhodně nezachrání. Mě se jako nejlepší příslušenství jeví přilepit kobercovkou ke střence otvírák na pivo.

Konkurenti
Právě díky značné oblibě pistole CZ-75 si může fanoušek českých zbraní vybrat z minimálně dvou dalších výrobků tohoto typu. Jednou z nich i výše zmíněná číza od TM. Když jsem měl obě zbraně vedle sebe rozebrané, vyšlo jasně najevo, že UHC okopírovala japonský výrobek. Prakticky všechny díly můžete zaměnit. Zájemce o čízu TM odkazuji na článek od AL-Adama, kde naleznete více informací. Podle mého názoru jde o velmi dobrou pistoli. Dále se pak na trhu objevuje číza v plynové verzi. Firma KSC (viz Marty): „Nemohu si jí vynachválit, vzhledově i funkčně je skvělá. Má hardkick blowback, takže při střelbě se velice podobá reálné číze. Její nevýhoda je spotřeba plynu – jedno naplnění vystačí na necelé dva zásobníky. Přesnost není dokonalá, ale to je ostatně stejné u většiny plynových pistolí. Naopak jejím velkým plusem je síla a dostřel kolem 35-40 m.“

Závěrečné hodnocení
Z výše uvedených údajů plyne, že největší výhodou zbraně je nízká cena. Proto bych tuto pistoli doporučil začátečníkům, kteří se ještě nerozhodli jít do airsoftu naplno. U méně majetných se navíc může uplatnit jako sekundární zbraň, se kterou se nestřílí příliš často. Pak máte šanci, že vám výkon vydrží déle než mě. Při hodnocení jsem přidal nějaké to procento za věrnou šestiměsíční službu.

Hodnocení: 3 z 10 (36%)

Hanz