Recenze CZ-75 (KSC)

Určitě se někdy každému stalo, že na CQB nebo kdysi v lesích potřeboval odložit svoji primární zbraň a nejradši by vystřílel jednou rukou nepřítele za rohem. To z manuální pistolí asi těžko realizujete. Jedině, že by jste měli po ruce nějakého negra, který by vám stihl natahovat píst. Z tohoto prostého důvodu jsem se rozhodl jít do plynové sekundární zbraně, kterou bych měl vždy po ruce, když nastane podobná situace. Při volbě pistole jsem měl celkem jasno, i když jsem byl se svojí manuální Berettou vcelku spokojen, jakožto týmový vlastenec, jsem zvolil českou klasiku – CZ75.

1) Věrnost
Zbraň má představovat druhý model pistole CZ-75, který má jen drobné odchilky od modelu prvního, který dosáhl velkých vývozních úspěchů, vyráběl se v licenci v několika zemích a ještě častěji posloužil bez licence jako výchozí bod pro nově vznikající pistole (např. izraelská pistole Jericho). Výrobek firmy KSC je do detailu věrný své předloze. Hmotnost se skoro podobá reálné Čezetě díky množství kovu ve zbrani, i když tělo je z plastu. Většina zátěže je pochopitelně umístěna v zásobníku. Jakmile zbraň uchopíte do ruky,jste pouze krůček od střelby z pravé Čezety. Při výstřelu krásně kope díky hard kick blowbacku. Před prvním stisknutím spouště musíte natáhnout závěr a až vám dojdou kule v zásobníku, závěr zůstane zajištěn v zadní poloze. Tak jak je tomu u pravých pistolí.

2) Výkon
Učinný dostřel se pohybuje kolem 35 až 40 metrů. To je dost slušné na ruční zbraň. Horší je to s přesností, díky blowbacku a krátké hlavni je odchylka obačas znatelná. Naštěstí má pistole štelovací hop up, takže si s tím můžete vyhrát. Hop je velmi citlivý a při nadměrném utažení vás kule může trefit snad i do zad.

3) Velikost
Nevybočuje z kategorie „klasických“ pistolí. Pro nošení naprosto ideální. Existuje celá řada pouzder. Já používám stehenní do kterého mám vložené kožené opaskové pouzdro. To proto, že při docela velké hmotnosti CZ75ky se při běhu zbraň znatelně třese.

4) Zásobník
Má kapacitu jednadvacet ran. Kule jsou umístěné zubovitě cik cak. Váha zásobníku je přibližně tejná jako u pravé Čízy. Plynem se plní klasicky pomocí trysky ve spodu.

5) Příslušenství
Firma KSC vám do základního balení přidá plničku na zásobník, malé balení průměrně mizerných kulí a štelování na hop up, které má tvar malého hasáku. Náhradní zásobníky do zbraně jsou (jak už to bývá u plynovek) poměrně drahé. Přijde vás přibližně na 1200 Kč. Další nedílnou součástí je láhev s plynem, ta stojí (podle kvality a kapacity) kolem 300-600 Kč.

6) Konkurenti
Jako hlavní konkurenty bych mohl asi zmínit většinu plynových zbraní od KSC, Marui, Maruzen a jiných. Ale naneštěstí žádná z ostatních firem plynovou CZ75 nevyrábí. Proto pokud jste vlastenec – chcete pouze tuto pistoli a ta od KSC je na vás moc drahá (v ČR stojí 3400 Kč), odkazuji vás na článek Hanze o manuální CZ75 od UHC a Al-Adama o jeho milované Jitušce- CZ75 od Marui.

7) Závěrečné hodnocení
Z výše uvedených údajů plyne, že největší výhodou zbraně je výkon, síla a realičnost. Nedostatkem je potom přesnost a velká spotřeba plynu. CZ75 bych proto doporučil hlavně jako sekundární zbraň, nebo na close combat akce v budovách. (Zaručím vám, že zásah jen tak nikdo neokecá:)