Recenze CX4 Storm (STTI – M57)

Velmi moderně vypadající karabina, kterou Beretta představila v roce 2004. Cílem bylo poskytnout civilnímu trhu spolehlivou, kompaktní a přesnou zbraň používající běžné pistolové střelivo, tedy 9×19 Luger, 9×21 IMI, .40 SW a .45 ACP. Přesně lze střílet až na 150 metrů.

Toť víceméně vše co nám o zbrani říká jedna nejmenovaná encyklopedie. Vynechávám jen významnou roli v seriálu Battlestar Galactica, kde se vyskytuje téměř v každém díle jako standardní zbraň tamních drsných mariňáků. To byl hlavní důvod, proč jsem ji za poměrně nízkou cenu zakoupil u jistého obchodníka se sportovními potřebami. Dalším důvodem byla unikátnost zbraně, kterou kvůli malé provařenosti a celkovému úpadku manuálních zbraní nelze na akcích téměř spatřit.

K provedení asi toto. CX4 je komplet z plastu – jak bývá u manuálů zvykem. Nicméně zpracováním je velmi bytelná, neohýbá se ani nevrže a poměrně dobře sedí v ruce. Jedinou výjimku tvoří přední vnější hlaveň, která je pouze našoupávací a pokud ji nepřilepíte tak upadne. I když ji přilepíte tak nemáte vyhráno, nemůžete pak totiž použít vetchý plastový tlumič, a při nepatrném nárazu to celé ulomíte. Vzniklá vada je sice pouze estetická, ale tak jako tak zamrzí. Vnitřní hlaveň vede jen uvnitř těla takže u ní nebezpečí poškození nehrozí.

Zásobník pojme kolem 40ti kulí, což považuji za nadstandard. Sám o sobě něco váží, a je poměrně velký (na to že by vlastně měl být rozměrově shodný s běžným pistolovým zásobníkem) výsledkem čehož je dost tlustá rukojeť – a to asi bude dost znesnadňovat uchop osobám s menší rukou, potažmo kratšími prsty. Ergonomie zbraně je jinak perfektní, zde není co vytknout.

CX4 má regulovatelný hop-up, který nabízí dvě polohy, „zapnuto“, a „zapnuto hodně“. S povoleným hopem střílím 0.25ky s mírným obloučkem u konce dráhy. Ale jak tomu tak bývá, on se ten hop určitě brzy obrousí.

Dolet kule je kolem 40 metrů. Pokud střílíte po vzoru komandéra Adamy od boku a máte patřičně tvrďácký výraz, je zbraň i poměrně přesná. Přes mířidla, která jsou schovaná ve dvou vybouleninách na horní části zbraně, už to je o něco horší, zčásti proto, že jsou úplně na hovno. Na lištu je ideální nasadit kolimátor, když vyberete nějaký kvalitnější, aspoň budete mít na zbrani něco kovového. Natahování je velmi tuhé, páka se ale nachází na levé straně a je velmi po ruce, takže není problém vyvinout slušnou kadenci, přitom mít stále pušku v rameni a mířit na cíl. A přiznejme si, na čem jinak protrénujeme tu levou.

Celkově jsem s koupí velmi spokojen, na těch pár manuálních akcí do roka jde o výbornou přesnou zbraň s dobrými parametry. Nicméně chci zůstat jedním z mála majitelů, takže si ji laskavě nekupujte. Stačí že v týmu máme dvě.

Adam