Recenze COLT SAA .45 Artillery

SAA, Colt model 1873, hraničář, six shooter nebo můj oblíbený urovnavač sporů mnoho názvů pro jednu zbraň legendu divokého západu. Když jsem zjistil že Anareus dovezl dovezl jeden exemplář z WGC neváhal jsem ani minutu a s pěnou u úst jsem vyrazil pod nuselské schody…

V hnědé neoznačené krabici jsem našel krom zbraně jen přechodku pro přepouštění plynu a návod v angličtině.

Vzhled:
Ten mohu jen pochválit nádherné provedení celokovové zbraně ještě podtrhuje
povrchová úprava midnight gold a ražení COLT SINGLE ACTION ARMY .45 a PAT SEPT. 1871 a nechybí ani takové detaily jako znak zkušebny. Střenky jsou bohužel plastové avšak dobře udělané rozhodně lepší než kdyby se se tam dala imitace dřeva. Ostrá verze je sice o něco těžší ale v Tanace věděli co se s touto zbraní bude dělat a tak jí perfektně vyvážili, to umožní ono známé žonglování z westernů.

Dostřel:
je poměrně slušný a těch 40 metrů to při normální teplotě s kulema .30 dá. Avšak je to plynovka a jako taková je velice náchylná ke změnám teplot. Střílel jsem s ní v rozsahu 25 až 0°C a rozdíl v dostřelu byl asi 10 metrů.

Rozborka:
Jak u oreginálu takže musíte vyšroubovat šest šroubů a doufat že nic nevypadne a nedoporučuji se vevnitř vrtat, mechanismus je naprosto stejné konstrukce jak ostrá tudíž přesně slícovaná a neodborný zásah by jí mohl nezvratně poškodit.

Manipulace:
Jak u ostré tudíž jednočinný kvér je třeba před každým výstřelem natáhnout, kohout má tři polohy první spuštěná, druhá pojistná kde je možné válec protáčet a třetí kdy je kohout plně natažen a připraven k výstřelu. Spoušť je bodového charakteru s dráhou 2mm při zachování konstantního odporu. Štelování hopu je velice těžké a v podstatě nemá smysl, musíte sundat postraní vyhazovač na hlavni pod kterým se skrývá štelovací šroub. Plnění plynem také není jednoduché a je třeba použít přepouštěč, ventil se nachází pod nabíjecí klapkou (válec se nevyklápí ale je napevno), výhoda je že jedno naplnění stačí na cca 80 výstřelů takže stačí naplnit doma a máte vystaráno na celou ohradu. A ještě zásobník, no tedy není a nebude prostě do každé komory nacpete ze předu jednu kuli a potom nacpete šest kulí do vyhazovače a získáte tak kapacitu 6+6 kulí

Příslušenství a upgrade:
No tak upgrade asi nic ( Ano samozřejmě šla by tam dát RIS lišta avšak takové znesvěcení bych trestal naražením na kůl!!!). Co se příslušenství týče je možnost
vyměnit střenky, dokoupit pouzdro a sehnat si rámovou pažbu avšak ta je třikrát dražší než samotný kvér. Mé úpravy spočívaly ve vyladění spouště přeleštěním styčných ploch, dále úpravy lučíku pro hladší točení na prstu, vyleštění spouště a kohoutu do stříbra a záměnou původních plastových střenek za zakázkové z exotického dřeva.

Shrnutí:
No jelikož vlastním zřejmě jediný exemplář v ČR a ve WGC jsou skoro všechny vyprodané tak asi SAA jinde než v mých pazourách neuvidíte. Takže za celkem dobrou cenu mám jeden z nejoriginálnějších kvérů u nás. Co si přát víc?

Mínus jsem nenašel žádné takže 98% (všechno může být lepší).

Ratte