Recenze ASR 101

Pod nic neříkajícím názvem se neskrývá nic jiného než AEG Colt M4 A1. Od klasické verze ji odlišuje jen žebrovaná výsuvná pažba s „vodotěsným“ prostorem pro dvě tužkové baterie. Tahle pažba je často k vidění u jednotek IDF, což zbraň dělá trochu zajímavější, ale ne o moc. To co je opravdu zajímavé je systém blowbacku ale o tom později.

Zbraň byla zakoupena v obchodě Anareus za 4500kč. V normální krabici dostanete zbraň vytěrák , časopis který si v ničem nezadá se sovětskou propagandou, baterku, zásobník a nepoužitelnou nabíječku (ano, firma APS, nebo-li accuracy pneumatic shooting, je taky Čína. I kdyby měla centrálu klidně na Měsíci).

Zpracování:
Zbraň je převážně kovové konstrukce (zřejmě zase hliníko-zinková slitina), s pěknou povrchovou úpravou, zato však s velice nevkusným nápisem SPECIAL RIFLE a logem firmy. Nenašel jsem žádné otřepy a to ani na plastových částech. Je třeba pochválit usazení předpažbí, které se často u Coltů nemístně kýve. Zde je velice pevně ukotveno. Pod muškou je systém s okem na popruh, který jde otočit na pravou stranu, což je výhodné pro těch pár postižených chudáků leváků. Pažba má tu nepříjemnou vlastnost, že se na trubce kýve více než je milé, ale to lze upravit podlepením. Kromě již zmíněného boxu na baterie je pažba nadstandardně vybavena v celku pohodlnou gumovou botkou a RIS lištou z pravé strany, kterou však lze jednoduše odmontovat.

Jak jsem se již zmínil v úvodu, zbraň disponuje systémem blowback napojeným na píst. Vzhledem k malému prostoru je z části integrovaný v upraveném mechaboxu v.II, což na spolehlivosti a špíněodolnosti zrovna nepřidá. Jak mi říkala obsluha ctěného obchodu Anareus, musela se zbraň po zakoupení nechat v péči mechanika aby neužírala písty jak amík MREčka. Další nevýhoda je, že má zbraň díky blowbacku velké nároky na baterku. Ono samotné umístění tohoto systému do zbraně řady AR 15 je diskutabilní neb na rozdíl od Kalacha to na prožitku moc nepřidá, a to jak na pohled tak na poslech. Jinak pružina je někde na úrovní stovky a vzhledem s upravené V.2 bych u toho i zůstal.

Akumulátor:
Do předpažbí (které se oddělává poměrně obtížně) se dá vložit baterie 8,4 a 9,6V, případně stejně velká Li-Pol obdoba s malým konektorem.

Zásobník:
Klasický plechový typu STANAG, točák na 300 ran. Podává bez problém, jen by mohl mít tmavší barvu.

Střelba:
Na standardní úrovni, těch cca 50ti metrů s 0,25g. Já však předtím musel pročistit hop neb příliš dobře nezabíral. Blowback se na dojmu moc neprojevuje neboť z pohledu střelce praváka není téměř vidět.

Příslušenství:
Na M4…?! je toho zasraně hodně.

+ Provedení
+cena

-blowback
-výsuvná pažba (můj osobní názor, pažba typu M4 mi prostě nevyhovuje)