Recenze AKS 47 (Tokio Marui)

Tak jsou pušky řady M16/M4 králem na poli zbraní kladných akčních hrdinů, jako se správný bojovník ve sci-fi neobejde bez věrné FN P-90, vládne u záporných postav legendární Kalašnikov. Žádný správný terorista nemůže do filmu, pokud neohružuje „kalachem“ slušné a spořádané občany rozvinutého světa. Kromě nich se touto zbraní oháněli vlkodlaci v „Underworldu“ a ukázkovou neschopnost s ním předváděla spodina v „Equilibriu“, A tak by se dalo pokračovat. Podstatou recenze však není výpis filmů, ale notoricky známá AEG zbraň firmy Tokyo Marui ve své méně rozšířené verzi, tedy se sklopnou ramení opěrkou. Vybral jsem si jí z prostého důvodu – neměli pádlo. A dodnes toho nelituji, protože moje Dorka je opravdová zbraň s osobností.

Věrnost a vhled
Při zběžném porovnání s obrázkem v mé oblíbené knize „Pušky a samopaly“ jsem nenašel žádné zásadní rozdíly. I když právě z obavy před nimi bylo porovnání zběžné. Proto vám musí postačit že tato zbraň nahradila svou předlohu např. v seriálu Kobra 11 (někdo bohužel zapomněl sundat nálepku z těla zbraně). Je pochopitelně lehčí než originál, váží 2,9 kg, což považuji spíše za výhodu. Pohodlně se přenáší. Jako všechny zbraně od TM má plastové tělo, dále plastové předpažbí, plastovou pažbičku atd. Sklopná opěrka a horní část zbraně je z kovu. Právě ta skrývá baterku typu AK. Pokud chcete baterku o vyšší kapacitě než 600 a 1000 mA, musíte si jí postavit, nebo přidělat zvenku. Pojistka je na pravé straně, stejně jako natahování závěru (skrývá nastavování hopu) a je v režimech (shoda dolů): zajištěno, dávka, jednotlivě.

Výkon
Tuhle část píšu velice nerad. Podle mého názoru střílí všechny AEG v základu prakticky stejně. Takže dostřel do padesáti metrů, záleží na nastavení hop-upu. Jeho úpravu považuji za naprosto lahůdkovou. Taková malá páčka, kterou posouváte po stupnici. Takže si stačí pamatovat, na které čárce vám to střílí nejlépe. Jako všechny zbraně řady AK má motorek EG700, takže s posilováním pružiny to nepřehánět. Mechabox je verze 3, ale to vám asi došlo. Já jsem po krátkém váhání namontoval pružinu M100, ale nyní se poslušně vracím k základu. Nějak mi nefungovali baterky o kapacitě 600 mA, přes všechna ujišťování, že to bude v pohodě. A navíc se dostavilo očekávané, ale nevítané snížení kadence.

Velikost
Celou tuhle pasáž věnuji největšímu prokletí a zároveň největšímu kladu zbraně. Sklopné opěrce. Hrozně vám pomůže v těsných prostorech, kde sklopíte a pak se smějete spoluhráčům s pádly jako AK-47, M16 nebo G3A3. Pokud opěrku složíte, znesnadní vám poněkud držení zbraně. V jednom filmu jsem viděl, borce, který zbraň držel za zásobník, takže to dělám taky. Občas naštve, že přes sklopenou opěrku se hůře přepíná režim střelby. Ze zajištění se obtížně dostanete dolů na jednotlivé. Daleko horší je fakt, že opěrka má sklon se časem rozviklat, stejně jako u ostrých zbraní. Nedrží vám už tak pevně v rameni. Trochu pomohlo dotažení šroubků, ale stejně to není jako na začátku. Navíc má kovová opěrka nehezký zvyk zarýt se do imitace dřeva na předpažbí, takže po čase získáte krásný zářez, jenž doplňuje vzhled otřískané teroristické zbraně. Můžete samozřejmě sklopku zcela odmontovat, čímž se zbavíte všech výše popsaných problémů. Jenomže v některých chvílích se hodí opěrku rozložit a pečlivěji si zamířit. Rozhodnutí, jak postupovat si musí každý udělat sám a nezbývá, než pochválit české konstruktéry samopalu vzor 58V s opěrkou vyklápěnou do strany, kde nepřekáží. Kde asi udělali soudruzi z SSSR chybu? Jenom bych chtěl dodat, že opěrka se sklápí směrem dolů. Někdo se mě totiž snažil přesvědčit, že u ostré je to směrem nahoru. U všech ostrých AK-47S, která jsem viděl ve filmech a na fotkách, se sklápí dolů.

Zásobník
Ke zbrani nám hodní pánové z TM přibalili tlačák na 70 kulí. Jako na každou zbraň se dá koupit množství dalších zásobníků, takže si vyberete. Nejmenší možný je pochopitelně 30 ran (výrobek firmy STAR). Já osobně používám točák na nádherných 600 ran. S tím se rozhodně nebojíte zakropit. Jinak, pokud vás zajímá největší prodávaný tlačák, tak jsem viděl 170 ran. A pokud hodláte využít této zbraně jako výchozí bodu pro RPK, kupte si pořádný buben (jeho majitel říkal 5000 ran). Tady si musí vybrat opravdu každý. Jenom na okraj, teroristé si mohou základní tlačák krásně omlátit o větve, vypadá pak úchvatně. Nakonec se sluší uvést zásobník na AKM (pozdější varianta AK-47) v hnědočervené barvě s vyrytou sovětskou hvězdou.

Míření
Stejné jako u všech zbraní řady AK. Pohodlné a jednoduché. Ke kolimátorům a optikám se dostanu v následující části recenze. Jediné, co trochu zamrzí, je kývání přední části zbraně i s muškou. Většinou stačí utáhnout nějaký ten šroubek. Střelba z ramene není tak pohodlná jako u zbraní s pevnou pažbou a navíc kalašnikov svádí ke střelbě podle hlavně v podobě kropení od boku. Inu, každý svého fragu strůjcem. Osobně považuji mířidla za více povedené, než na zbraních řady Colt.

Příslušenství
Začneme od těch kolimátorů a optik. Lišta se prodává, ale není takový problém si jí vyrobit doma. Přichycení bohužel není zrovna šťastně řešené. Zespodu máte na zbraní dva šroubky, ke kterým lištu přiděláte. Výsledek není zrovna nejpevnější, ale dá se to překousnout. Pak už záleží jen, jestli chcete kolimátor nebo optiku (AK-47S je výchozí bod pro SVD vzor 63, neboli Dragunov). Další možné příslušenství záleží jen na vaší fantazii, od baterky přes bajonet po podvěsný granátomet. Ale této zbrani žádná zbytečnost nesluší. Kalšnikov má být jednoduchý a omlácený. Pochopitelně se dá pořídit i dřevěný set na předpažbí, kovové tělo a další libůstky. Tady se každý rozhoduje podle svého vkusu a finanční situace.

Konkurenti
Kdo chce amíka bít, kalach vždycky najde. Tak zní staré dobré heslo nás vyznavačů palestin a dlouhých kabátů. Firma Tokyo Marui jako jediná vyrábí verzi S. Takže pokud děláte např. českého výsadkáře (nebo československého řidiče) nemáte moc možností na výběr. Pokud chcete prostě nějaký kalašnikov, máte samozřejmě větší nabídku. Firma CyberGun vyrábí manuální AK-47 za necelé 3 000 Kč. Zbraň jsem viděl zatím na akci nepotkal, ale viděl jsem ji na zdi ve firmě BAS. Má podezřele odlišné odstíny pažby a předpažbí. Firma TM dále v řadě AK vyrábí další dva kousky. Nejrozšířenější airsoftový kalašnikov AK-47, který se kromě pažby pro větší baterku od popisované zbraně moc neliší. Druhým do sbírky je AK-47Beta, nejspíš pokus o sovětský AKSU-74. Je menší, s kratším zásobníkem a celá vyvedená v černé barvě. Zbraň AK-74 od firmy ICS jsem bohužel zatím viděl jen na internetu na fotografii, takže se neopovažuji někomu radit.

Hodnocení
A máme tu závěrečný bod. Výhody a nevýhody zbraně doufám jasně vyplynuly z recenze. Je to celé o sklopce. Kompaktnost je velké plus, nedostatek místa pro baterku zase mínus. Mezi kladné body musím započítat krabici, která snad jako jediná od TM není popsaná nápisy jako SEAL, SWAT a SOCOM. Za věrné služby prokázané mojí osobě nemůžu slečnu Doru hodnotit jinak než dobře. Navíc máte s AK-47S přece jenom dojem, že se trochu lišíte od spousty „kalachistů-pádlařů“, zároveň také nebudí takovou pozornost, aby vám jí každý ohrabával.

Hodnocení: 8 z 10 (86%)

Hanz