Recenze AKM (CYMA.042)

AKM je modernizovaná verze pušky AK-47. Do služby byla zařazena roku 1959. Od původní verze je AKM o 700 gramů lehčí, má odlehčené pouzdro uzávěru a na jeho výrobu je použita technologie sváření kovových výlisků. Díky tomu je jeho výroba levnější a jednodušší. I úderný mechanizmus je vylepšený, zabraňuje dopadu kladívka na úderník před úplným uzavřením závěru. Má zpomalovač kadence a chránič ústí hlavně působí jako kompenzátor zdvihu a zpětného rázu.

Toliko k ostré zbrani. Ta softová (nebo jak mi MS Word opravil na „dortová“) přišla do služby koncem roku 2008, kdy jsem jednak zatoužil po něčem v kombinace dřeva a metalu, a kdy jsem rovněž chtěl něco ke vzoru 60 a každá replika zbraně ráže 7,62×39mm byla dobrá. Zakoupena byla z e-shopu Airsoft Morava, za pěknou cenu kolem 4000 korun. Zde bych pochválil rychlost vyřízení objednávky, byla u mě příští den.

Zpracování zbraně je, na to že jde o původní marujáckou konstrukci s plastovým kusem mezi tělem a krytem závěru, parádní. Všechny díly drží spolehlivě na sobě, dřevo bez kazů, šroubky dotažené, vnitřek v pořádku. Zásobník se v těle maličko viklal ale to je u většiny AKček. Tělo je kompletně s jakési slitiny, velmi pevné, kryt závěru a přepínač z plechu.

Výkony jsou velmi přesvědčivé. Na chronometrech, kterými zbraň prošla, vždy podávala úsťovku kolem 130m/s. Myslím, že na Bergetu mi i zakázali střílet dávkou. Přesnost je dostačující, kule letí povětšinou rovně a hlavně daleko. Jen se mě neptejte na dostřel, nosím sebou sice dva až tři smyčce, mop a paklík slevových kupónů do muzea umělých nehtů, ale pásmo ne. S dodávanou baterkou NiMh 8,4V/1300mAh je kadence za standardních teplot solidní, stejně jako výdrž, v teplotách kolem nuly se taky chytí, a ostatně když bylo několikrát pod -10°, tak to taky šlo, i když odezva nic moc a kapacita šla dolů. Nicméně používám ji jako svoji hlavní 8,4ku už přes rok a nestěžuju si.

Možnosti příslušenství a upgrejdů jsou velice široké. Podstatě stačí jít na kterýkoliv e-shop, zadat „AK“ a vybírat. Osobně bych si klasickou zbraň nekurvil, ale vím že existují zvrácení jedinci kteří si s nevkusem hlavu nelámou.

Abych to tak vyhodnotil, po roce užívání můžu říct že se jedná o spolehlivý a výkonný kousek, který vás jen tak nezklame. Je silnější než se zdá, je na tom dobře zpracováním a i cena už šla dolů. není co řešit.