Recenze AGM MP001

Koupit
Tahle zbraň v současné době (29.1.2008) stojí v nejmenované pražské tržnici tak mezi 1400 a 1800 korunami, v závislosti na tom jak šikmé oči má stánkař. Pochopitelně také můžete jít do značkového obchodu a zaplatit za ni dvojku, je to na vás V obou případech dostanete prachobyčejnou kartónovou krabici a v ní pušku rozebranou na dvě části, popruh a plničku. Nevím, ta tržnice mi příjde výhodnější.

Nabíjení
Zásobník který dostanete, má kapacitu kolem třiceti ran ale ruku do septiku bych za to nedal. Má jistou výhodu, a to sice, že je průhledný a vidíte zhruba kolik ještě zbývá kulí. Případně kolik je v něm naneseno sajrajtu.
Natahování je hladké, opět, Marui to není ale to už je jen o pocitu. Ovšem sem tam se stane, že ze zásobníku vlezou dvě kule za sebou a tudíž vám natahovací páka nepůjde dorazit. Zásobník je potřeba vyndat a závěr uvolnit. Navíc, nestává se to s každým zásobníkem. Militaristům budiž to přáno, i reálná zbraň se přeci občas zasekne.

Zpracování
Vnější zpracování je stejné i lepší v porovnání s výrobkem TM. Imitace dřeva je několikrát hezčí, ve srovnání vypadá maruiácké pažbení jako ranní exkrement. Všechny části mimo pažbu jsou kovové. Vnitřní zpracování je rovněž srovnatelné, i když vypadá přecijen (u některých částí) laciněji, nicméně nic nevypadá tak, že by se to mělo každou chvíli rozpadnout. Co je opravdu špatné je píst, plastová mrška která ani nemá klasickou hlavu, pouze nacvakávají gumičku, jakou známe z krátkých manuálů. V základním balení dostanete lištu na montáž optických zaměřovačů a poutka na popruh. Zatím to nevypadá, že by se tomu chtělo lámat, lišta je fajn. Absence mířidel zamrzí. A zamrzí i jiná koncovka vnější hlavně, nejde použít originální přechodka a tudíž tlumič.

Rozborka
Klasická jako u každého VSR. Dva šrouby na pažbu, dva na spouštový mechanismus, dva (technicky vzato vlastně tři) na uvolnění hlavně. Na každý pochopitelně potřebujete jinak velký šroubovák.

Akumulátor
Klasická placatice na 10×7 cm se do pažby bez problémů vejde. Jen pozor ať je řádně upevněná.

Střelba
Tedy. Po vybalení z krabice byla síla výborná, přesnost slabá. Sedl jsem na to, zbraň rozebral, vyčistil a zase složil. Při tom sem zjistil pár věcí o kompatibilitě dílů, viz níže. Důkladné odmaštění hop up gumičky přesnosti střelby pomohlo, a důkladné upevnění hlavně a komory jí ještě trošku zlepšilo, ale úrovně TM se mi dosáhnout nepodařilo. Dá se dosáhnout slušné kadence a síla zůstala zachována – udává se 360 fps, tomu bych i věřil. Rozhodně bych se nebál použít i v základu kule O,28 místo dvacítek, které dostanete přibalené. (Ty navíc vypadají, jako by se na nich vyřádil sexuálně flustrovaný datel…). Dostřel je srovnatelný s verzí TM a tím pádem i s jakoukoliv elektrikou v základu, ovšem v nízkých teplotách hop up nehorázně zlobí a netrefíte pak ani slona, který právě si právě v podroušeném stavu nechává měnit pneumatiky.

Příslušenství a apgrejd
MP001 není kompatibilní s VSR 10. Aspoň tedy ne v plné míře. Jediné, co je zaměnitelné, jsou součástky spoušťového mechanismu (vlastně spoušťový mechanismus celý), RIS lišta a spoušť s lučíkem. Zbytek je nezaměnitelný díky faktu, že vnější hlaveň i tělo má o pár milimetrů menší průměr než TM. Tím pádem nejde měnit pažba, hop up komora, hop (ten i kvůli jiné hlavě válce, technicky vyměnit jde ale musí se zkrátit a nějak utěsnit, jinak je na trysce moc volně a dochází k únikům…), válec, píst, trn, natahovací páka, hlavy pístu a válce. Cínová figurka ostrostřelce, kterou TM dává ke každému padesátému prodanému VSR je taky rozměrově jiná.

Tak si to přebereme
Kdo chce sniperku, nebo se aspoň pokusit, nebo někdo komu by vlastnictví „china gunu“ snad mohlo škodit po stránce společenské prestiže, ať si koupí TM. Bude mít v Análu na výběr náhradní díly a upgrade, kdyby se něco podělalo. Kdo chce opakovačku s nejpovedenější imitací dřeva na trhu, a nemá ambice dělat z ní zabijáka s 600 fps, ať klidně zajde k větnamcům. Hop up jde ošéfovat a i bez toho se v přívětivé teplotě neztratíte.

Adam