Glock 18C

Koupit?
Proč koupit AEP? Je to prý předražené, kolují o tom různé mýty jak to střílí/nestřílí daleko, militaristi remcaj na fixní závěr a blábláblá, jenomže si řekněme na rovinu, nejde nakonec v kategorii „záložek“, aspoň pro teď, o vrchol evoluce? S plynovou pistolí nestřílíte na jedno naplnění plynem 250 kulí, v každé teplotě, a tak, aby to lítalo aspoň trochu stejně. A s manuální pistolí zase těžko dáte něco jako dávku…
Dobře, vychutnejme si závěr, co po každé ráně vyletí dozadu a pokusí se silou napodobit tak možná výstřel ze vzduchovky – nic proti plynovkám, lae Za opravdu dobrou dáte dnes stějně jako za AEP + je potřeba dokupovat plyn, v láhvích které jsou, a to si přiznejme, praktické jako .jízdní kolo na tankovém podvozku. Oproti tomu se elektřina na nabití baterie cenou rovná Šulcově Všeobecné Encyklopedii Airsoftu.

Nabíjení
Pokud bych z pohledu českého sofťáka něco vyloženě zkritizoval, je to nabíječka. Dlouhé hodiny by se dalo debatovat v kruhu nejvýznačnějších mozků celého lidstva, proč naše civilizace, na začátku 21. století, po všech úspěších na poli vědeckém, stále nemá jednotný systém zásuvek. Japonské cosi, co firma Marui dodává ke Glocku, je do našich zásuvek nezastrčitelné, naštěstí dostanete rovnou od českého prodejce nabíječku upravenou. Pokud jste z titulku čekali něco o nabíjení zásobníku, tak ten je kompletně z kovu, na 30 kulí a rychloplnička jde použít naprosto normálně. Věřte mi, kdo říká že ne, kecá.

Zpracování
Zpracování je pro změnu parádní, jen dvě věci bych vytkl. Za prvé : nápis „Tokio Marui Co.ltd. Made in Japan“ na pravé straně rukojeti a za druhé : nápis „Electric powered system / fixed slide pistol“ na pravé straně rukojeti. Jakoby nebylo dost místa na těle pistole, kam tyto nápisy umístit tak, aby nebyly příliš na očích. To že je to AEP od Marui sem věděl už při nákupu a nemusím se na to dívat pokaždé když zbraň vyndám ze skříně. Pokud je to pro někoho důležité, váha zbraně se od reálné liší o pár nepodstatných gramů.

Rozborka
Jediné z rozborky, co tak běžného uživatele zajímá, je sundavání závěru, což je nutné pro vložení baterie. Zezadu ho zmáčknete, vyklopíte o 10° – 20° nahoru a plynulým pohybem dopředu sundáte ze zbytku zbraně. Odkryje se vám štelování hopu (přesné a stabilní) plus prostor pro baterii pod hlavní. Mimochodem, ale hodně zbraní od TM trpí samovolným povolováním šroubů. Pokud o takový typ automatické rozborky nemáte zájem, doporučuji to zakpnout lepidlem, u G18tky například imbus v přepínači režimu střelby, kerý jsem osobně viděl jednou a pak už nikdy.

Akumulátor
7,2V/200mAh – nějaká extra kapacita to není. Z baterky velikosti a tvaru klasického zapalovače dostanete zhruba těch 250 slušných výstřelů, pak začne být délka záběrů nesnesitelná. Níže je zmíněna externí baterka, ale dovnitř nacpete jen tuhle jednu. Pokud zamýšlíte mít AEP jako primární zbraň, doporučuji koupit aku čínské produkce, která má kapacitu dvojnásobnou a stojí polovinu.

Střelba
Firma Tokio Marui je nejznámější a nejúspěšnější výrobce airsoftových zbraní, který vyváží svoje produkty do celého světa. Přesto nedokáže udělat dokonce ani tak jednoduchou věc, jako je anglický návod. Na papíře, co dostanete, píše tradičně jen nečitelné stádo čehosi, co připomíná moly rozmázlé na zdi a prokládá to číslem 50 a vykřičníkem. IQ sta hlídačů na parkovištích to nejspíš nebude, zbývá nám tedy dostřel. Pokud náležitě přehopíte a výstřel půjde po větru, doletí kule i těch 50, ale je nám jasné co trefíte. Glock je zbraň použitelná efektivně do 25ti metrů – na tuto vzdálenost kule letí rovně a přesně, i když plnohodnotné AEG to není a nikdy nebude. Největší výhoda je fullauto, stačí cvaknout palcem. Kadence je pak velice slušná a zásobník vyprázdníte rychleji než si militarista zasviní boty.

Příslušenství a upgrejd
Pistol má před lučíkem, jak už dnes bývá zvykem, montážní lištu, na kterou je možný nahodit víceméně všechno. Osobně bych bral granátomet, ale bohužel se nedělá žádná rozumná velikost – zůstane jen u tradičního sortimentu – laser a svítilna. Koupit si můžete mimo čínské baterčičky za 90 korun také speciální taktickou svítilnu, která obsahuje externí akumulátor. S tím si Glock dá až 3000 vystřelů na jedno nabití. Tahle ptákovinka ovšem stojí přes 3000,- a to si radši pořídím druhého Glocka. Narazil jsem také na tlumič a ris systém s možností přidělat kolimátor. Řekl jsem si, že je to málo a přidělal optiku 3-9×42, ale na akci mi řekli že jsem kretén a jeden vtipálek dokonce prohodil „že punk je jinde“. Tlumič jsem zkoušel SOCOM z P90 a nějak extra to netlumí, ovšem zvuk se značně prohloubí a je mnohem hezčí na poslech, nehledě na to, že to dobře vypadá (což je stejně nejdůležitější).

Takže si to přebereme :
+ perfektní zpracování, kvalita a spolehlivost
+ dobré a stabilní výkony, fullauto
+ nereálný vzhled zásobníku
+ militantním američanům se nehodí k uniformě

– cena (vždyť kolik stojí čínskej…)
– menší kapacita akumulátoru (opět, čínskej vede)

Adam