Recenze Galil SAR (Cybergun)

Další zbraň v mé zbrojnici, k její recenzi mě dohnala ani ne tak potřeba sdělit světu jak je to skvělá zbraň, jako spíš povinost zase něco sepsat. Jedná se o repliku Izraelské pušky Galil SAR, jak se píše v jedné nejmenované encyklopedii zbraní: SAR (Short Assault Rifle) zkrácená verze Galilu pro výsadkáře a jinou víceživelnou pakáž. Galil byl zakoupen v BASu za 6000kč. Ke zbrani jsem obdržel ještě festovní kufr délky 125cm (Pro srovnání délka zbraně se sklopenou pažbou je 64cm…)

Provedení: je na velice dobré úrovni, zvláště povrchová úprava zaslouží pochvalu. Celokovové provedení je dosti odolné, takže něco vydrží, ale to je zase vykoupeno váhou přes 3,5kg.

Zásobník: Plechový točný zásobník je jištěný ve zbrani za hák jako u AK, kapacita je cca 400 ran. Zatím funguje bez problému. Do šachty lze nacpat za cenu hnusného vzhledu i zásobník z AK 74, navíc lze koupit i tlačáky na 130 kulí. Rozměrově je o pár čísel delší než STANAG, ale nacpal jsem ho zatím do všech sumek.

Ovládání: Klasika… spoušť, přepínač typu AK (z pravé strany je ještě nefunkční přepínač který je u ostrého Galila), Dále pak rozměrný záchyt zásobníku. Pažba se sklápí posunutím dolů a otočením. Samozřejmě si lze zacvakat závěrem, který se na rozdíl od kalašnikovů dá ovládat z obou stran – stačilo ohnout a prodloužit záchyt… Pod tím vším se nalézá hopová komora typu AK.

Rozborka: Takže nejdříve se sejme kryt závěru, závěr, pístová trubice. To jde bez nářadí, pak je třeba vyzbrojit se imbusem 1, 2, 3, 5mm a poté se odmontuje vše co jde. Pro vyndání hlavně a hopu je třeba vymontovat imbus pod pístovou trubicí a hlaveň vysunout. Mech je jištěn šroubem na spodku rukojeti a šroubem na přepínači.

Akumulátor: AK baterka 8,4V s malým konektorem umístěna pod krytem závěru. Delší se nevejde pokud se nevymění pístová trubice. Ke zbrani je dodávána čínská 8,4V 1300mAh, a zatím je použitelná.

Vnitřnosti: mech ver.3 zesílený, pružina cca M110, základní hlaveň 39cm dlouhá, motor na úrovni EG1000, hop komora AK a kovová ložiska. Do mechu jsem zatím nelezl takže mohu říci jen toto.

Střelba: Přesnost ujde, dostřel bych odhadl na těch obligátních 50m, plus mínus autobus.

Upgrade a příslušenství: Všechno, co se dá nacpat do dvojky mechu. Popřípadě se dají přidělat RIS lišty a na ně upnout prakticky cokoli. Pokud zastupujete stát s dovozním povolením na izraelské zbraně, můžete si pořídit a na hlaveň přidělat puškový granát Matador. Nějaká ta zeď už vám pak nemůže dělat starosti…

Shrnutí:
+ provedení
+ originalita
+ odolnost

– žádné podstatné mínus jsem nenašel

RATTE